اولین هوش‌مصنوعی که برای ناباروری کاربرد دارد

اولین هوش‌مصنوعی که برای ناباروری کاربرد دارد

ناباروری مردان یکی از اتفاقات رایج توی دنیا هست و ۵ میلیون زوج آمریکایی‌رو هم تحت تاثیر گذاشته، آمارها نشون میده بیش از ۵ میلیون آمریکایی و بر اساس گزارش مجلس ایران حدود ۳ میلیون زوج نابارور در ایران داریم.

ناباروری در مردان به اشکال مختلف ظاهر میشه برای مثال یکی از اون‌ها آزواسپرمی غیر انسدادی یا NOA هست، وضعیتی که در آن اسپرم مورد نظر در مایع منی وجود ندارد، در واقع این موضوع شایع‌ترین دلیل ناباروری در مردان است.

در حال حاضر، مردان مبتلا به NOA تحت روش‌های تهاجمی برای بازیابی اسپرم از بیضه خود برای استفاده در درمان‌های باروری مثل تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم (ICSI) قرار میگیرن.

مطالعات همچنین نشون میده ناباروردی در مردان خطر ابتدا به سرطان سینه رو هم افزایش میده، حالا دانشمندان دانشگاه فناوری سیدنی ابزار هوش مصنوعی (AI) به نام SpermSearch رو توسعه دادن که میتونه با دقت اسپرم مردان نابارور رو تشخیص بده. این الگوریتم در انجمن اروپایی تولید مثل و جنین‌شناسی ارائه شده.

درمان ICSI و روش های مرسوم

درمان‌های مرسوم برای NOA، از جمله آسپیراسیون اسپرم بیضه (TESA)، استخراج اسپرم بیضه (TESE) و استخراج اسپرم بیضه میکرودیسکشن (Micro-TESE)، با هدف بازیابی اسپرم زنده از بیضه‌ها انجام میشه.

در شدیدترین موارد، از ICSI، شکل تخصصی لقاح آزمایشگاهی (IVF) استفاده میشه. معمولاً همراه با اسپرم بازیابی شده برای تسهیل لقاح با تزریق مستقیم یک اسپرم به داخل تخمک و دور زدن روند طبیعی اسپرم و تخمک استفاده میشه.

جنین شناسان باید به‌صورت دستی اسپرم‌رو از نمونه‌ها استخراج کنن تا تخمک بارور بشه. این فرآیند میتونه تا شش ساعت طول بکشه.

روش جدید SpermSearch

تیم SpermSearch این ابزار رو با استفاده از یک روش سیستماتیک توسعه دادن، یعنی اومدن هزاران عکس میکروسکوپی رو جمع‌آوری کردن بر اساس اینکه اون عکس‌های حاوی اسپرم، سلول و … بودن یا نه و سعی کردن هوش‌مصنوعی رو با این عکس‌ها تمرین بدن. در نهایت خروجی کار ابزار هوش مصنوعی SpermSearch میتونه با یک عکس تشخیص‌های فوری و زیادی بده که گفتن میتونه جواب‌های ۱۰۰ درصد دقیق بده.

الگوریتمی که طراحی کردن تونست ۶۱۱ اسپرم رو شناسایی کنه در صورتی که خود جنین‌شناس ۵۶۰ اسپرم رو پردا کرد، در نهایت خروجی کار هوش‌مصنوعی هم ۵ درصد دقیق‌تر از جنین‌شناس بود.

تمام این‌ها نشون میده که استفاده از هوش‌مصنوعی در صنایع پزشکی و آزمایشگاهی چقدر میتونه در آینده و رشد این علوم مفید باشه.

منبع

مقالات بیشتری بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مجله راه‌دیجیتال