تقلید صدا برای کلاهبرداری به کمک هوش‌مصنوعی

تقلید صدا برای کلاهبرداری به کمک هوش‌مصنوعی

اگر خاطرتون باشه یه زمانی تلفنی تماس میگرفتن و میگفتن شما فلان جایزه رو برنده شدید یا اینکه به شکلی فریب میدادن برای اینکه مبلغی رو براشون واریز کنید، حالا ماجرای کلاهبرداری تلفنی وارد فاز جدیدی شده.

ادی کامبربچ ماه آوریل یه تماس از پدرش دریافت میکنه که پدرش میگه واقعا تصادف کردی؟ ادی هم که گیج شده بوده میگه نه من تو خونه نشستم و جالب اینکه من کلا ۶ ماهه رانندگی نکردم. بعد ادی از پدرش میپرسه چرا پرسیدی اینو؟

پدرش توضیح میده میگه یه شخصی از یه شماره خارجی زنگ زد خونه و پدربزرگت گوشی رو برداشت، گفت صدای ادی هست و میگه تصادف کرده و فورا به پول نیاز داره، اینجا به نظر میرسه پدر ادی که آدم تیزی هست شک میکنه و خودش به ادی زنگ میزنه و ادامه ماجرا …

حالا از کجا میفهمه؟ اینکه ادی کلا درخواست پول نمیکرده ضمن اینکه ماشین هم نداشته و تمام این‌ها یه نوع کلاهبرداری با کلون کردن صدا بوده، در واقع کلاهبردارها به شکلی به صدای ادی دسترسی پیدا کردن و تونستن صداش رو کپی کنن تا متن خودشون رو بخونه.

فقط تو سال ۲۰۲۲ حدود ۲.۶ میلیارد دلار از مردم آمریکا به انواع روش‌ها کلاهبرداری شده و حالا با اومدن هوش‌مصنوعی و ویژگی کلون کردن صدا «شبیه‌سازی و ساخت نسخه کپی صدا» باید شاهد موج جدیدی از کلاهبداری در دنیا باشیم.

از اونجایی که هوش‌مصنوعی کلون صدا در زبان فارسی هم به خوبی کار میکنه باید از این پس بیشتر مراقب تماس‌هایی باشید که از شما درخواستی دارن و سعی کنید چند بار از اینکه شخص مقابل شما واقعا همون فرد هست مطمئن بشید.

منبع

مقالات بیشتری بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مجله راه‌دیجیتال