استرالیا برای اولین بار در جهان داروهای روانگردان را برای درمان سلامت روان قانونی کرد

استرالیا برای اولین بار در جهان داروهای روانگردان را برای درمان سلامت روان قانونی کرد

استرالیا حالا اولین کشور تو دنیاست که به روانپزشک‌ها اجازه میده از داروهای روانگردان مثل MDMA یا همون اکستازی و سیلوسایبین برای درمان برخی از بیماران تجویز کنن.

آژانس نظارتی استرالیا توی بیانیه روز شنبه گفت که روانپزشک‌ها میتونن توی این طرح داروهای روانگردان رو تجویز کنن اما این کار تحت کنترل‌های سختگیرانه‌ای انجام میشه، برای مثال تمام روانپزشک‌ها این امکانو ندارن و فقط به بعضی از روانپزشک‌های معتمد امکان تجویز داده میشه.

برای مثال MDMA یا همون اکستازی ممکنه برای درمان اختلال استرس شدید پس از سانحه PTSD و سیلوسایبین یا همون ماشروم برای افسردگی مقاوم به دارو و درمان تجویز بشه. در کنار این البته گفتن این بیماری‌ها تنها موارد خاص هستن که استفاده از این ۲ داروی روان‌گردان براشون مفید بوده.

انجمن روانپزشکی آمریکا (APA) هم البته قبل‌تر گفته بود در مواردی استفاده از داروهای روانگردان مثل PTSD برای افسردگی امیدوار کننده هست و البته در کنارش هشدار میده که که عوارض شدیدی مثل توهم‌زا بودن و … رو در بلند مدت میتونه داشته باشه. اینو اگر بخوام براتون باز کنم یعنی ویژگی که میتونه واقعیت از توهم رو براتون جدا کنه و الان مطمئن هستید که بیدارید رو از بین ببره و تفاوت واقعیت و توهم رو متوجه نمیشید.

البته انجمن روانپزشکی آمریکا همچنان داره روش تحقیق میکنه. در کنار این اما TGA استرالیا گفته درمان از طریق این ۲ مواد روان‌گردان در محیط کنترل شده پزشکی قابل انجام هست و سخت‌گیری زیادی روی اجرای این قانون دارن.

سوزان راسل که خودش روی همین تحقیق کار میکنه میگه برای حدود ۱۰-۲۰ درصد بیمارها تجربه بدی در مورد استفاده از این ۲ روانگردان بود ولی برای ۸۰-۹۰ درصد نتایج امیدوار کننده‌ای داشتیم.

منبع

مقالات بیشتری بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مجله راه‌دیجیتال