ماموریت چاندریان ۳: تلاش هند برای تبدیل شدن به چهارمین کشوری که روی ماه فرود می‌آید

ماموریت چاندریان ۳: تلاش هند برای تبدیل شدن به چهارمین کشوری که روی ماه فرود می‌آید

ایستگاه فضایی هند (ISRO) روز جمعه 14 جولای، Chandrayaan-3 رو با موفقیت به فضا پرتاب کرد و این سومین ماموریت هند برای اکتشاف ماه هست.

چاندریان ۳ با یک راکت (LVM3) از پایگاه فضایی Sriharihota تو ایالت آندرا پرادش هند در ساعت ۲:۳۵ بعد از ظهر پرتاب شد، این LVM3 بزرگترین و سنگین‌ترین راکت هند هست که این در واقع چهارمین ماموریتش به حساب میاد.

کل ماموریت ۷۵ میلیون دلار هزینه داشته و هدف اصلیش فرود اومدن روی ماه و شروع تحقیقات هست. در واقع پرتاب موفقیت آمیز بوده و اگه همه‌چیز خوب پیش بره این ماموریت میتونه هند رو بعد از آمریکا،چین و روسیه تبدیل به چهارمین کشوری بکنه که تونسته روی ماه فرود بیاد و البته مسیر ۳۰ روزه رو در پیش داره.

چرا انقدر طول میکشه؟ دلیلش اینه که فضاپیما باید ۵-۶ بار دور زمین بچرخه تا به دورترین فاصله خودش از زمین (36,500 کیلومتر) برسه و اونجاست که میتونه به سمت ماه حرکت کنه.

کل ماموریت ۴۲ روز زمان‌بندی شده و روز فرود روی ماه هم ۲۳ آگوست یا ۱ شهریور ۱۴۰۲ هست. اگه فرود موفقیت آمیز باشه یک ماه‌نورد ۲۶ کیلوگرمی کوچیک روی ماه قدم میذاره تا جمع‌آوری داده‌های علمی از سطح ماه رو شروع کنه.

عملیات قبلی یعنی Chandrayaan 2 نتونست فرود آسونی داشته باشه و در واقع روی سطح ماه سقوط کرد، ISRO تلاش زیادی کرده تا در سومین علمات فرود روی ماه انجام بشه و این اتفاق یه لحظه تاریخی برای هند به حساب میاد.

منبع

مقالات بیشتری بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مجله راه‌دیجیتال