چین پس از ۴ دهه رهبر کارخانه‌داری جهان کنار گذاشته می‌شود

چین پس از ۴ دهه رهبر کارخانه‌داری جهان کنار گذاشته می‌شود

چین بیش از ۴۰ ساله که کارخانه‌دار بزرگ جهان به حساب میاد، از دلایل مهمش داشتن نیروی کار زیاد و ارزان در کنار سیاست‌های اقتصادی هست ولی از سال ۲۰۱۸ با اومدن ترامپ و شروع کرونا و اتفاقات دیگه در دنیا معادلات تغییر کرد.

خیلی زود شرکت‌ها متوجه شدن چین دیگه نمیتونه یه تامین کننده خوب باشه و تصمیم به تغییراتی گرفتن. اوضاع تا جایی پیش رفت که حتی بعضی از شرکت‌های چینی هم تصمیم گرفتم بخشی از نیازهاشون رو از خارج از چین تامین کنن.

در این موج مهاجرت شرکت‌ها از چین به کشورهای دیگه میتونیم این ۳ شرکت رو بررسی کنیم.

کمپانی اپل

سال ۲۰۲۲ چین برنامه‌های سخت‌گیرانه‌ای برای کرونا داشت که همزمان با اون اعتراضات مردمی رو داشت و باعث شد تولیدات اپل به مشکل بخوره، از اون زمان اپل متوجه شد که نباید تمام نیازش رو از یک کشور تامین کنه به خاطر همین بخشی از تولیدات آیفون‌هارو به هند منتقل کرد و به‌زودی قراره تولید آی‌پد رو هم در هند شروع کنه.

البته محصولاتی مثل هدست جدید ویژن‌پرو هنوز توسط پیمانکاران چینی ساخته میشن.

یکی از شرکت‌هایی که اپل برای تولید هدست ویژن پرو بهش نیاز داره فاکسکان هست که از چند وقت پیش این شرکت هم داره توی کشورهای مختلف دنیا کارخونه تاسیس میکنه و احتمالا این کارو برای این انجام میده که شرکای تجاریش رو از دست نده.

کمپانی TSMC

احتمالا حداقل یکی از وسایلی که داخل خونه دارید، پردازندش رو کمپانی TSMC زده، این غول نیمه‌هادی دنیا که یک کمپانی تایوانی هست ۲ کارخانه در چین داره و هرچند بیشتر کارخانه‌هاش در کشور مادر یعنی تایوان هست.در کنار این‌ها یه برنامه سرمایه‌گذاری ۴۰ میلیارد دلاری هم در آمریکا داره و احتمالا در آینده ۲ کارخانه‌ای که در چین داره فقط برای کمپانی‌های چینی پردازنده تولید بکنن.

در بین تمام شرکت‌ها هم اپل بزرگترین مشتری TSMC هست و ۲۶ درصد درآمد سال گذشتش از اپل بوده.

کمپانی مزدا

مزدا داره تولید برخی قطعاتش رو از چین به ژاپن میبره، که میدونیم احتمالا هزینه‌های تولیدش هم بیشتر میشن ولی خب اوضاع داخل چین هم اونقدر به دلیل سیاست‌های کوید خوب نیست.

ماساهیرو مورواز مدیران ارشد اجرایی مزداگفته دیگه تو دورانی نیستیم که هزینه عامل اصلی و محرک تولید باشه و استحکام زنجیره تامین اهمیت بسیار بیشتری داره.

منبع

مقالات بیشتری بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مجله راه‌دیجیتال