مطالعه جدید نشان می‌دهد که هسته زمین هر 8.5 سال یکبار می لرزد

مطالعه جدید نشان می‌دهد که هسته زمین هر 8.5 سال یکبار می لرزد

زیر سطح سیاره‌مون، یه رقص جذاب در جریانه، یک لرزش چرخشی دوره‌ای در هسته زمین، کشفی که می‌تونه تأثیرات مهمی روی درک ما از میدان مغناطیسی زمین و دینامیک‌های زمین‌شناسی داشته باشه.

دانشمندان چینی پدیده‌ای ریتمیک کشف کردن، هر ۸.۵ سال، هسته درونی زمین یک لرزش ظریفی رو دور محور چرخش خودش نشون می‌ده. این کشف، که در یک مطالعه اخیر در نیچر کامیونیکیشنز منتشر شده، از یک عدم تطابق جزئی بین هسته درونی زمین و گوشته، لایه‌ای زیر پوسته که پایه سیاره ما رو تشکیل می‌ده، ناشی می‌شه.

در عمق تقریبا ۲۸۹۶ کیلومتری، هسته زمین دو بخشه، شامل یک مرز مایع چرخان و یک لایه اصلی جامد. این منطقه چندین جنبه حیاتی از کارکرد زمین رو تعیین می‌کنه، از جمله طول روزهامون و سپر مغناطیسی که ما رو در برابر تشعشعات خورشیدی حفاظت می‌کنه.

لرزش تازه کشف شده درون هسته درونی ممکنه به تغییرات آتی در شکل و حرکت هسته مایع اشاره کنه، که ممکنه منجر به تغییراتی در میدان مغناطیسی زمین بشه. این بینش قابل توجه از تحلیل پیچیده‌ای از حرکت قطبی زمین، اندازه‌گیری محور چرخش سیاره نسبت به پوسته‌اش، به دست آمده که توسط محققان ژئوفیزیک به رهبری هائو دینگ از دانشگاه ووهان انجام شده.

با مشاهده انحرافات ظریفی که هر ۸.۵ سال در حرکت قطبی رخ می‌ده و مرتبط کردن اونها با تغییرات جزئی در طول روزها در سراسر جهان، دینگ و همکارانش وجود این لرزش هسته درونی رو تثبیت کردن. یافته‌هاشون تئوری‌های سنتی که هم‌ترازی محورهای چرخش هسته درونی و گوشته زمین رو فرض می‌کردن رو به چالش می‌کشه.

این انحراف ۰.۱۷ درجه‌ای بین هسته درونی و گوشته ممکنه به چگالی بیشتری در نیم‌کره شمال غربی درون هسته اشاره کنه، همراه با تغییرات چگالی بین لایه‌های درونی و بیرونی هسته، طبق آشکارسازی‌های مطالعه.

جان ویدال، استاد علوم زمین در دانشگاه کالیفرنیا، این تحقیق رو به عنوان ساختارهای اساسی برای درک سیاره‌مون ستایش کرد. اگرچه نجات‌دهنده فوری برای بشریت نیست، این کشف اطلاعات حیاتی رو به دینامیک‌های هسته زمین اضافه می‌کنه.

منبع

مقالات بیشتری بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مجله راه‌دیجیتال