چرا هر فریلنسری باید نمونه‌کار در یوتیوب و آپارات داشته باشد؟

یافتن کار به‌عنوان یک فریلنسر حتی باتجربه همیشه می‌تواند یک چالش باشد، اما نشان‌ دادن مهارت‌های خود به صورت یک نمونه‌کار ویدیو در پلتفرم‌هایی مانند یوتیوب و آپارات یک نوع بازاریابی خوب برای جذب کارفرمایان است.

شاید بیشتر مشاغل به ویدیو نیاز نداشته باشند اما فریلنسر‌ها و هرشغلی که با خلاقیت سروکار دارد نیاز است تا آن خلاقیت را به شکلی بصری نمایش دهد و چه چیزی بهتر از ویدیو در دنیایی که افراد ممکن است حوصله خواندن گزارش کار یا رزومه را نداشته باشند.

نمونه کار ویدیو چیست؟

نمونه‌کار ویدیو در واقع تمام‌ کار‌هایی است که شما پیش از این انجام داده‌اید و حالا آن‌هارا به ویدیو تبدیل می‌کنید. مثلا برای یک گرافیست میتواند به صورت جذابی تمامی لوگو‌هایی که تا به امروز کارکرده است را نمایش دهد.

یا یک کارشناس سئو تمام پروژه‌هایی که در آنها موفق بوده را به صورت قبل از ورود او و بعد از اتمام پروژه و نتیجه خروجی نمایش دهد.


تقریبا هرفردی با هر سنی در ایران از یویتیوب یا آپارات استفاده می‌کند و به بخش جدای‌ناپذیر از جامعه ما تبدیل شده است. نکته مهم‌تر اینکه روز‌به‌روز استفاده از ویدیو‌ها به خاطر بهبود شرایط اینترنت در ایران و جهان بیشتر می‌شود.

با ظهور پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی، اشتراک‌گذاری محتوای ویدیویی با دوستان، خانواده و همکاران به بخشی جدایی‌ناپذیر از جامعه ما تبدیل‌شده است. اگر هزاره‌ها را هدف قرار دهید، مهم‌تر است زیرا آنها بیشترین محتوای ویدیویی را تماشا می‌کنند.

آیا دوران رزومه‌های pdf و متنی تمام شده؟

قطعاً نه!

رزومه‌های متنی هنوز توسط شرکت‌ها برای دسته‌بندی یا یافتن نیروی مناسب مورد استفاده قرار می‌گیرد اما در واقع برخی از شرکت‌ها بسیار سخت می‌توانند رزومه افراد را پیدا کنند یا در جذب افراد جدید ناتوان هستند، این دقیقا همان دلیلی است که شرکت‌ها برای انتشار آگهی استخدام هزینه می‌کنند.

پس داشتن رزومه متنی هم اهمیت بسیار بالایی دارد. مثلا من به شخصه پیشنهاد مید‌هم که لینک کانال یوتیوب و آپارت خود را جهت مشاهده نمونه‌کارها در رزومه قرار دهید.

مزیت دیگر نمونه‌کار ویدیویی این است که چون در پلتفرم سوشال منتشر می‌شود کارفرمایان داخل همان پلتفرم را نیز جذب می‌کند.

انواع نمونه کارها ویدئویی

چرا هر فریلنسری باید نمونه‌کار در یوتیوب و آپارات داشته باشد؟

۱. گالری تصاویر

یکی از ابتدایی‌ترین، اما مؤثرترین انواع نمونه‌کارها، گالری تصاویر ثابت است. همان‌طور که از نام آن پیداست، اینها مجموعه‌ای از تصاویر ثابت با موسیقی‌ پس‌زمینه و توضیحات کوتاه متنی هستند.

معمولا گرافیست‌ها از این نوع ویدیو‌ها استفاده می‌کنند اما برای سایر تخصص‌ها هم می‌تواند مفید باشد.

۲. ویدیو نمایش مهارت

چه چیزی بهتر از اینکه روند ساخت یک نمونه‌کار را نمایش دهید. مثلا در آن توضیح دهید که درحال انجام چه کاری هستید یا یک تایم‌لپس از روند کار بسازید.

در این روش جدا از اینکه نمونه‌کار خود را نمایش داده‌اید اعتماد افراد را راحت‌تر جلب می‌کنید چرا که فرایند تلاش و خلاقیت شما‌را تماشا می‌کنند.

۳. دوربین از بالا

احتمالا شما هم دیده‌اید که بعضی از طراحان برای نمایش دادن میزشان و طراحی که درحال انجام آن هستند دوربین را در بالای میز قرار میدهند تا صفحات کاغذ یا کتاب به خوبی دیده شود.

این روش جذاب نیز بیشتر توسط طراحان استفاده می‌شود و یک سبک فوق‌العاده پرطرفدار است.

۴. تیزر بسازید

بیشتر تخصص‌ها لازم دارند به صورت تیز به آنها ساخته و پرداخته‌ شود. مثلا به عنوان یک بر‌نامه نویس می‌توانید خودتان یک ویدیو خلاقانه از روزمره و کارهایی که انجام می‌دهید و روال یک پروژه بسازید و آن‌را به صورت خلاصه مثلا در ۲ دقیقه منتشر کنید.

ایده‌های بسیاری برای ساخت تیزر وجود دارد و هیچکسی بهتر از خودتان چون تخصص آن‌را دارید این ایده‌هارا نمی‌تواند پیدا کند.

با این وجود می‌توانید برای ساخت تیزر دوربین اجاره کنید و یا از افراد حرفه‌ای کمک بگیرید.

۵. صحبت‌های دیگران در مورد شما

از کارفرمایان قبلی خود بخواهید یک ویدیو برای شما و در مورد شما بسازند. مثلا چقدر از پروژه راضی بودند و حتی برای فرستادن آن ویدیو به آن‌ها تخفیف دهید. مجموع این ویدیو‌هارو در یک ویدیو ۲ دقیقه‌ای کوتاه شده گردآوری کنید و آن‌را به عنوان یک رزومه زنده در یوتیوب و آپارات منتشر کنید.

کجا نمونه‌کار ویدیویی را قرار دهم؟

چرا هر فریلنسری باید نمونه‌کار در یوتیوب و آپارات داشته باشد؟

اگر وب‌سایت شخصی داشته باشید می‌توانید نسخه‌ای از ویدیو را در آن سایت هم قرار دهید. با این‌حال پیشنهاد نمی‌کنم ویدئورا در هاست خودتان آپلود کنید و بهتر است بعد از آپلود آن در یک ویدیو سوشال کد آن‌را داخل سایتتان قرار دهید.

فراموش نکنید که وب‌سایت‌های شخصی ممکن است از‌بین بروند اما ویدیو‌های شما در سوشال‌ها برای همیشه باقی می‌ماند.

چه سوشال‌هایی را انتخاب کنم؟

قطعا گزینه‌های اول شما یوتیوب و آپارات خواهد بود با این‌حال دست شما بسته نیست و تمام پلتفرم‌های ویدیویی میزبان شما خواهند بود.

پیشنهاد می‌دهم در صورت امکان ویدیو‌هارا با کیفیت 4k و ۱۰۸۰ آپلود کنید زیرا کیفیت بیشتر ضمن اعتبار بالاتر بازدید بیشتری در پلتفرم‌ها برای شما خواهد داشت.

چه مواردی ویدیو را بهتر و جذاب‌تر می‌کند؟

  • در صورتی که صدای خودتان را پخش می‌کنید حتما نویزگیری کنید و صداهای اضافه را حذف نمایید.
  • از ویدیو‌های خارجی ایده بگیرید، و برای پیدا کردن آن‌ها به یوتیوب مراجعه کنید.
  • قبل از ساخت ویدیو روی کاغذ برای آن سناریو بنویسید و سناریو را برای چند نفر از دوستان خود بخوانید.
  • پروسه ساخت در نظر بگیرید. مثلا شنبه و یک‌شنبه نوشتن و اصلاح سناریو و دوشنبه ظبط اولیه و ……
  • قبل از ویدیو از دیگران بخواهید تشخیص دهند که بهترین نمونه‌کار شما کدام است.

اگر شما ایده‌ای دارید می‌توانید از بخش نظرات به این لیست اضافه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید