پزشکان یک فرد دیگر مبتلا به ایدز را درمان کردند

پزشکان یک فرد دیگر مبتلا به ایدز را درمان کردند

یک مرد اروپایی بعد دریافت پیوند سلول‌های بنیادی برای درمان سرطان خون و HIV حالا علائم بهبودی داره و اگه یه مدت همینطور بدون ویروس باشه احتمالا ششمین نفری میشه که مبتلا به ایدز بودن و درمان شدن.

تمام این شش نفری که مبتلا به HIV بودن برای درمان سرطان‌های خونی مثل لوسمی یا لنفوم عمل پیوند سلول‌های بنیادی داشتن.

نام مردی که به تازگی بهبود یافته رو «بیمار ژنو» گذاشتن چون توی ژنو سوئیس درمان شده و در اوایل ۵۰ سالگی خودش هست. ماجرا اینه که سال ۱۹۹۰ به ایدز مبتلا میشه و شروع به استفاده از روش‌های درمانی مختلف میکنه تا اینکه تو سال ۲۰۱۸ به سرطان خون نادری به اسم تومور میلوژیک مبتلا میشه، بعد پرتودرمانی و شیمی درمانی انجام میده و در نهایت عمل پیوند سلول‌های بنیادی.

چرا HIV ویروس سختی است

یکی از دلایلی که HIV رو در دسته سخت‌ترین ویروس‌ها میذاره اینه که به انواع داروها و حتی شیمی درمانی مقاومت نشون میده، دلیلش اینه که در سلول‌های ایمنی غیرتکثیری پنهان میشه.

در واقع انواع درمان‌های HIV بیشتر روی سلول‌هایی انجام میشه که آلوده به این ویروس و در حال تکثیر هستن، ولی HIV میتونه سلول‌هایی رو آلوده کنه و حتی ماه‌ها یا سال‌ها بعد فرایند تکثیر خودشو شروع کنه، دقیقا به همین خاطره که وقتی یک بیمار HIV رو درمان میکنن احتمالش هست بعد از مدت‌ها دوباره سرطانش برگرده.

از بیمار ژنو چه خبر

این مرد که در سوئیس زندگی میکنه حالا ۲۰ ماهه که درمان شده و هنوز خبری از فعال شدن سلول‌های آلوده به HIV نیست و مقادیر کمی از نوع معیوب ویروس پیدا شده، با این حال به خاطر ماهیت HIV ممکنه حتی در زمان خیلی کم با فعال شدن تکثیر سلول‌های آلوده بدن از HIV پر بشه.

تا اینجا هنوز مشخص نیست چرا عمل بیمار ژنو انقدر موفق بوده در صورتی که همین عمل برای افراد دیگه نتیجه مثبت نداشته و یا شاید به اندازه بیمار ژنو خوش‌شانس نبودن.

دکتر استیون دیکز از پیشگامان تحقیقات در مورد بیماری HIV در دانشگاه سانفرانسیسکو میگه جزئیاست این درمان حاکی از اینه که چیزهایی‌رو قبلا غیرممکن میدونستیم که الان میتونه ممکن باشه.

منبع

مقالات بیشتری بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مجله راه‌دیجیتال