دانشمندان استرالیایی یک ابرکامپیوتر برابر با مغز انسان می‌سازند

دانشمندان دانشگاه سیدنی غربی یک ابرکامپیوتر به اسم DeepSouth دارن میسازن که هدفش شبیه‌سازی سیناپس‌های مغز انسان هست. این ابرکامپیوتر نورومورفیک قادر به انجام ۲۲۸ تریلیون عملیات سیناپسی در هر ثانیه خواهد بود که با تعداد تخمینی عملیات در مغز انسان برابر هست.

این ابرکامپیوتر قرار هست در سال ۲۰۲۴ وارد فاز عملیاتی بشه و در هر ثانیه تنها ۲۰ وات برق مصرف میکنه در صورتی که میتونه معادل مغز یک انسان رفتار و تقلید کنه.

سیستم‌های نورومورفیک از نورون‌ها و سیناپس‌های مصنوعی متصل برای انجام وظایف استفاده میکنه این سیستم‌ها سعی میکنن توانایی مغز در یادگیری، انطباق و پردازش اطلاعات رو به روشی کاملاً موازی و توزیع شده شبیه‌سازی کنن.

کاربردهای مشابه در هوش‌مصنوعی و کارهای محاسباتی داره و در کنار مصرف انرژی کم که در بالا اشاره شد ابعاد فیزیکی کوچیکتری هم نسب به ابرکامپیوترهای عمول در دنیا داره.

ایده این پروژه از سیستم TrueNorth IBM گرفه شده، سیستمی کامپیوتری که مثل شبکه‌های بزرگ عصبی عمل میکنه و قبلا خبرش اومده که تونسته بود یک قهرمان شطرنج رو شکست بده.

تیم توسعه دهندش میگه این ابرکامپیوتر در کارهایی مثل صنایع پزشکی، رباتیک، هوش‌مصنوعی و صنایع زیادی میتونه کاربرد داشته باشه.

منبع

مقالات بیشتری بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مجله راه‌دیجیتال