نیچ محتوا چیست | ۱۲ ایده برای تولید نیچ محتوا یا نیچ بلاگ

آیا به دنبال راه‌اندازی سایت یا وبلاگ هستید؟ وقتی تصمیم دارید شروع کنید ممکن است انتخاب موضوع برای شما درشوار باشد. اما یک چیز هرگر تغییر نمی‌کند، شما تصمیم دارید درآمد خوبی داشته باشید و انتخاب موضوع قطعا باید در مسیر کسب درآمد باشد.

نیچ بلاگ یا نیچ سایت چیست؟

شاید نیچ را بتوان «دنج» معنی کرد. و این اصطلاح را پیش‌تر مثلا در نیچ مارکتینگ شنیده‌اید، به این معنی که در یک بازار خاص فعالیت می‌کنید.

در نیچ بلاگ یا نیچ سایت و «نیچ محتوا» هم دقیقا همین‌طور است و معنای آن انتخاب یک موضوع خاص برای بلاگ و سایت شماست. مثلا آشپزی یک نوع نیچ بلاگ است.

در اینجا منظور از بلاگ (وبلاگ) نیست و هدف ما تولید محتواست و به همین خاطر از واژه بلاگ یا بلاگری ممکن است استفاده کنیم.

تمام موضوعات درآمد یکسانی ندارند

این درست است که در مورد هر موضوعی می‌توانید تولید محتوا داشته باشید اما هر موضوعی می‌تواند درآمد متفاوتی داشته باشید و اگر قصد شما از راه‌اندازی آن کسب درآمد است پس باید به آن توجه کنید.

مثلا انتخاب موضوع «آب‌یاری گیاهان دریایی» شاید جزو علاقه و هدف شما باشد اما به شما تضمین می‌دهم که در آن درآمدی نیست.

البته زمان همه‌چیز را تغییر می‌دهد و شاید روزی این موضوع هم درآمد خودش را داشته باشد.

به آن موضوع علاقه داشته باشید

حتی اگر هدف شما پول باشد، تولید محتوا و نوشتن از موضوعی که به آن علاقه ندارید و چیزی از آن نمیدانید عاقبت خوبی خواهد داشت.

یک لحظه به‌آن فکر کنید، هر روز از خواب برمی‌خیزید و قرار است در مورد موضوعی که از آن خوشتان نمی‌آید تولید محتوا داشته باشید، طبیعی است که بعد از مدتی بی انگیزه خواهید شد.

اگر تخصصی در آن ندارم ولی در موردش تحقیق کنم چه؟

در حالت کلی اگر به آن موضوع علاقه دارید امکان‌پذیر است، و می‌توانید ابتدا در مورد یک محتوا تحقیق کنید و سپس آن‌را منتشر کنید. هرچند که من پیشنهاد می‌دهم وارد موضوعی شوید که درآن بیشتر تجربه دارید.

۱۴ ایده وبلاگ‌نوسی و سایت نویسی برای کسب درآمد

این موضوع مهم است که لیست روبروی شما سالانه تغییر می‌کند و ما در راه‌دیجیتال سعی میکنیم هر سال آن را برای شما به‌روز نگه داریم.

۱. کسب درآمد

نیچ محتوا چیست | ۱۲ ایده برای تولید نیچ محتوا یا نیچ بلاگ

همه میخواهند پول در بیاروند، بنابراین اگر شما نیچ محتوای خود را روی کسب‌درآمد قرار دهید جامعه بسیار گسترده‌تری را می‌توانید جذب کنید.

جالب‌تر اینکه حجم بسیار زیادی محتوا برای آن وجود دارد و شما با دریایی از دانش کسب‌درآمد روبرو هستید. کسب درآمد آنقدر گسترده است که تقریبا می‌توانید برای هر شاخه از آن یک وب‌سایت راه‌اندازی کنید.

مثلا سایت آموزش کسب درآمد از بلاگری یا سایت کسب درآمد از بورس و صدها ایده دیگر همگی زیرمجموعه‌هایی از «کسب درآمد» هستند.

خبر خوب این‌که تقریبا تمام ۸ میلیارد نفر جمعیت جهان به دنبال راهی برای ثروت‌مند شدن هستند. امیدوارم راه درستی را به آنها نشان دهید.

۲. رژیم غذایی و تناسب اندام

نیچ محتوا چیست | ۱۲ ایده برای تولید نیچ محتوا یا نیچ بلاگ

پس از پول درآوردن مهم‌ترین چیز سالم ماندن است. رژیم غذایی و تناسب اندام جزوی از پرسرچ‌ترین‌ها در اینترنت هستند و خبر خوب اینکه هر روز روش‌ها و متد‌های جدیدی برای آن معرفی می‌شود.

به شخصه فکر میکنم که تبدیل مخاطب به مشتری یا کسب درآمد از آن در این حوزه بسیار دشوار است، اما با معرفی ابزار یا گرفتن تبلیغات درآمد بی‌شماری خواهد داشت.

۳. نقد فیلم و سریال

نیچ محتوا چیست | ۱۲ ایده برای تولید نیچ محتوا یا نیچ بلاگ

بعد از پول و سلامتی وقت سرگرمی است. نقد‌های فیلم و سریال همیشه در ۱۰۰ سال اخیر طرفداران زیادی داشته‌اند و اگر آنهارا دنبال کنید در برخی مواقع بیشتر شبیه به یک جنگ بی پایان است.

این فرصت که سیستم‌های نقد نویسی جهانی مانند IMDB در ایران فعالیت ندارند می‌تواند یک فرصت خوب برای راه‌اندازی وب‌سایت نقد فیلم و سریال باشد.

۴. مد و پوشاک

نیچ محتوا چیست | ۱۲ ایده برای تولید نیچ محتوا یا نیچ بلاگ

همه به پوشش خودشان اهمیت می‌دهند و بلاگری مد و لباس یکی از شاخه‌های کم کار شده در ایران است. اما اگر به شما بگویم این شاخه پردرآمد‌ترین شاخه در ایران می‌تواند باشد چه؟

کافی است نامی در دنیای مد و فشن به هم بزنید آن وقت است که هرچیزی که برای فروش قرار دهید را از شما میخرند. امروزه سایت ووگ حتی عطرهای ۳۰۰۰ دلاری برای فروش قرار می‌دهد.

۵. سیاست

نیچ محتوا چیست | ۱۲ ایده برای تولید نیچ محتوا یا نیچ بلاگ

سیاست همیشه مورد توجه بوده و تقریبا همه مردم روزانه اخبار را دنبال می‌کنند. حتی اگر شما علاقه‌ای به سیاست نداشته باشید به دلیل گره خوردن آن با زندگی شما به ناچار آن را دنبال می‌کنید.

در این مورد به شما پیشنهاد می‌دهم در کنار سیاست داخلی به امور سیاست بین‌الملل هم بپردازید و اخبار خارجی جذاب را هم پوشش دهید.

چیزی که می‌توانم به شما تصمین دهم این است که هر روز و هر ساعت خبر جدیدی وجود دارد و هیچ‌وقت تمامی نخواهد داشت.

۶. رسانه‌های اجتماعی

نیچ محتوا چیست | ۱۲ ایده برای تولید نیچ محتوا یا نیچ بلاگ

کسب درآمد و یا حتی کارکردن با سوشال‌ها یکی از جذابیت‌های این سال‌هاست. از بچه‌های کوچک تا پدربزرگ و مادربزرگ شما همگی وارد سوشال‌ها شده‌اند و بیشتر افراد در تلاش هستند تا از آن کسب درآمد کنند.

در این راه آن‌ها را کمک کنید که چطور محتوا تولید کنند و باسوشال‌ها کسب درآمد داشته باشند و از آموزش و تبلیغات و هزاران روش دیگر می‌توانید کسب درآمد داشته باشید.

۷. بازی

نیچ محتوا چیست | ۱۲ ایده برای تولید نیچ محتوا یا نیچ بلاگ

آیا می‌توان گفت فقط افراد نوجوان بازی می‌کنند؟ قطعا جواب آن خیر است و شما در تمام سنین افرادی را می‌بینید که به بازی کردن علاقه دارند. بازی یکی از بزرگترین صنایع سرگرمی هست که در هرکجای آن حرف از پول می‌شود.

نوشتن در مورد بازی می‌تواند روزانه حجم زیادی از ورودی گوگل برای شما داشته باشید و قطعا با همکاری فروش و یا تبلیغات یک مسیر مطمئن کسب درآمد برای شما خواهد بود.

روزانه اخبار و گزارش‌های زیادی در مورد درز شایعات و تریلر‌ها یا مصاحبه‌ در مورد بازی‌ها منتشر می‌شود که از نظر من اگر هر روز ۵۰ محتوا تولید کنید بازهم هزاران محتوای دیگر برای آن‌روز وجود دارد.

۸. آشپزی

نیچ محتوا چیست | ۱۲ ایده برای تولید نیچ محتوا یا نیچ بلاگ

رستوران‌ها خوب هستند اما آشپزی با قدمتی ۱۰ هزار سال را هیچ‌چیز نمی‌تواند ازمیان بردارد. اگر به آن علاقه دارید می‌توانید مثلا در مورد روش‌های پختن یا دستوعمل‌های خاص و یا حتی غذا‌های محلی ایران و کشور‌های دیگر محتوا تولید کنید.

در سطح اینترنت بلاگ‌ها و سوشال‌های آشپزی زیادی وجود دارد که می‌تواند یک منبع غنی برای تولید محتوای شما باشد.

۹. عروسی

نیچ محتوا چیست | ۱۲ ایده برای تولید نیچ محتوا یا نیچ بلاگ

در کشور‌های دیگر مانند آمریکا یا اروپا وب‌سایت‌های زیادی در مورد عروسی وجود دارد. ماجرای این وب‌سایت‌ها انتشار رسم‌و‌رسومات نیست و در واقع بیشتر تجربه برگزارکنندگان مختلف را منتشر می‌کنند.

مثلا چه کسانی را دعوت کنید؟ یا چه ساعت و چه غذایی برای عروسی بهتر است؟ و در بیشتر مواقع در کنار آن خدماتی هم می‌توانید ارائه دهید.

شاید سرچ کلمات مرتبط با عروسی ۱ درصد کل جشن‌های عروسی در سال باشد اما دلیل آن عدم فرهنگ‌سازی در ایران است. قطعا با نیچ محتوای عروسی می‌توانید به این فرهنگ‌سازی در ایران کمک کنید.

۱۰. آموزش

نیچ محتوا چیست | ۱۲ ایده برای تولید نیچ محتوا یا نیچ بلاگ

میدانیم که اکثر افراد در مسیر مدرسه یا دانشگاه نیاز به کمک دارند و در ایارن محتوای کمی هم درباره آن منتشر شده است.

اما فقط این نیست، بسیاری از مهارت‌ها حتی در دانشگاه و مدرسه هم آموزش داده نمی‌شوند. به عنوان مثال بیشتر گرافیست‌های ایران حتی در آن رشته تحصیل نکرده‌اند و صرفا با گذراندن تعدادی دوره به این مهارت دست پیدا کرده اند.

وب سایت شما در مسیر هزاران آموزشی که وجود دارد می‌تواند درآمد خوبی هم داشته باشد، اما به شما پیشنهاد می‌دهم بسیار نیچ شروع کنید و مثلا اگر قرار است برای مدرسه آغاز کنید بهتر است از ۱ درس خاص محتوا بسازید.

۱۱. ورزش

نیچ محتوا چیست | ۱۲ ایده برای تولید نیچ محتوا یا نیچ بلاگ

دنیای ورزش بزرگترین سرگرمی در دنیاست، این را از پر شدن ورزشگاه‌ها و علاقه مردم برای تماشای فوتبال می‌توانید مشا‌هده کنید.

اما جالب اینکه بدانید فرهنگ‌سازی در جهت دادن علاقه مردم به ورزش می‌تواند مفید باشد. مثلا در هند تا ۱۰۰ سال قبل ورزش کریکت وجود نداشت اما امروز محبوب‌ترین ورزش این کشور کریکت است.

در آمریکا اولین ورزش بسکتبال و در کشور‌های اروپایی یا ایران فوتبال حرف اول را میزند.

جدا از فوتبال که طرفداران زیادی دارد با تولید محتوا در سایر رشته‌های ورزشی آینده‌ای تضمین شده خواهید داشت.

۱۲. نقد و بررسی محصولات

نیچ محتوا چیست | ۱۲ ایده برای تولید نیچ محتوا یا نیچ بلاگ

احتمالا در اینستاگرام و یوتیوب بررسی محصول زیاد دیده‌اید که معمولا هم به صورت ویدیویی است. اما بررسی محصول محتوای متنی بسیار کم اتفاق می‌افتد و در دنیا محبوب‌ترین گزینه است.

چیزی که شاید شما در ایران خیلی نمی‌بینید، در این روش احتمالا همکاری در فروش بهترین گزینه کسب درآمد باشد اما روش‌های زیادی می‌تواند به کسب درآمد آن منجر شود.

2 دیدگاه برای “نیچ محتوا چیست | ۱۲ ایده برای تولید نیچ محتوا یا نیچ بلاگ

دیدگاهتان را بنویسید