بر اساس تحقیقات جدید، نزدیک به 20 درصد از تفاوت‌های فرهنگی بین جوامع به عوامل زیست‌محیطی خلاصه می‌شود

بر اساس تحقیقات جدید، نزدیک به 20 درصد از تفاوت‌های فرهنگی بین جوامع به عوامل زیست‌محیطی خلاصه می‌شود

در برخی از نقاط جهان، قوانین سختگیرانه هستند. در برخی دیگر آنها بسیار آسان. در برخی مکان‌ها، مردم احتمالاً برای آینده برنامه‌ریزی می‌کنند ، در حالی که در برخی دیگر افراد به احتمال زیاد در لحظه زندگی می‌کنند. در برخی جوامع مردم فضای شخصی بیشتری را ترجیح می‌دهند. در برخی دیگر آنها از بودن در محله های نزدیک با غریبه‌ها راحت هستن.

چرا این تفاوت فرهنگی وجود دارد؟

تعدادی از نظریه ها در مورد اینکه تفاوت‌های فرهنگی از کجا می آیند وجود دارد. برخی از دانشمندان علوم اجتماعی به نقش نهادهای خاصی مانند کلیسای کاتولیک اشاره می کنند. برخی دیگر بر تفاوت‌های تاریخی در سنت‌های فلسفی در میان جوامع، یا بر انواع محصولاتی که به‌طور تاریخی در مناطق مختلف رشد می‌کردند، تمرکز می‌کنند.

اما احتمالی دیگری هم وجود دارد. در تعداد فزاینده‌ای از موارد، محققان دریافته‌اند که فرهنگ انسانی را می‌توان با ویژگی های کلیدی محیطی که مردم در آن زندگی می کنند، شکل داد.

به طور کلی این ارتباط بوم شناسی و فرهنگ چقدر قوی است؟ در یک مطالعه جدید آزمایشگاه فرهنگ و محیط زیست دانشگاه ایالتی آریزونا تصمیم گرفت به این سوال پاسخ دهد.

اکولوژی چگونه فرهنگ را شکل می دهد؟

بوم‌شناسی شامل ویژگی‌های فیزیکی و اجتماعی اولیه محیط می‌شود – عواملی مانند فراوانی منابع، شیوع بیماری‌های عفونی، میزان متراکم جمعیت یک مکان و میزان تهدید برای ایمنی انسان. متغیرهایی مانند دما و در دسترس بودن آب می توانند ویژگی های اکولوژیکی کلیدی باشند.

سه نمونه از تفاوت‌های فرهنگی که با آنها شروع کردیم نشان می‌دهند که چرا این نظریه جواب می‌دهد. به نظر می‌رسد که قدرت هنجارهای اجتماعی در یک فرهنگ معین با میزان تهدید، از جمله عواملی مانند جنگ و بلایا، در یک جامعه مرتبط است. قواعد قوی‌تر ممکن است به اعضای یک جامعه کمک کند تا در مواجهه با این خطرات کنار هم بمانند و همکاری کنند.

مکان هایی که دسترسی کمتری به آب دارند بیشتر آینده نگر هستند . وقتی آب شیرین کمیاب است نیاز به برنامه‌ریزی برای اینکه تمام نشود بیشتر است.

در مکان‌هایی با دمای سردتر، افراد نیاز کمتری به فضای شخصی زیاد در بیرون از خانه احساس می‌کنند، شاید به این دلیل که میکروب‌های کمتری وجود دارد، یا شاید دلایلی برای گرم نگه داشتن وجود داشته باشد.

همه این مثال‌ها نشان می‌دهند که فرهنگ‌ها، حداقل تا حدی، با ویژگی‌های اساسی محیط‌هایی که مردم در آن زندگی می‌کنند، شکل می‌گیرند. و در واقع، نمونه‌های بسیار دیگری وجود دارد که در آن‌ها محققان تفاوت‌های فرهنگی خاص را به تفاوت‌های خاص در اکولوژی مرتبط می‌دانند .

کمیت ارتباط

برای بیش از 200 جامعه، ما داده های جامعی را در مورد 9 ویژگی کلیدی اکولوژی جمع آوری کردیم – مانند بارندگی، دما، بیماری های عفونی و تراکم جمعیت – و ده ها جنبه از تنوع فرهنگی انسانی – از جمله ارزش ها، قدرت هنجارها، شخصیت، انگیزه و … با این اطلاعات، مجموعه داده‌های EcoCultural با دسترسی آزاد را ایجاد کردیم.

با استفاده از این مجموعه داده، ما توانستیم طیف وسیعی از تخمین‌ها را برای اینکه چقدر از تنوع فرهنگی انسانی را می‌توان توسط اکولوژی توضیح داد، تولید کنیم.

ما مجموعه‌ای از مدل‌های آماری را اجرا کردیم که به رابطه بین متغیرهای بوم‌شناختی و هر یک از ۶۶ پیامد فرهنگی که ردیابی کردیم، نگاه می‌کردیم. برای هر یک از پیامدهای فرهنگی، مقدار متوسط ​​تنوع فرهنگی در جوامع را محاسبه کردیم که با ترکیبی از ۹ عامل مختلف اکولوژیکی توضیح داده شد. ما دریافتیم که نزدیک به ۲۰ درصد از تنوع فرهنگی با ترکیب این ویژگی‌های اکولوژیکی توضیح داده شده است.

مهمتر از همه، برآوردهای آماری ما مسائل رایج در تحقیقات بین فرهنگی را در نظر می گیرد. یکی از عوامل پیچیده این است که جوامعی که از نظر فضا به یکدیگر نزدیک هستند، فراتر از متغیرهای اندازه گیری شده در هر مطالعه خاص، مشابه یکدیگر خواهند بود. به همین ترتیب، احتمالاً بین جوامعی با ریشه‌های تاریخی مشترک، شباهت‌های اندازه‌گیری نشده وجود خواهد داشت. برای مثال، شباهت‌های فرهنگی بین آلمان جنوبی و اتریش ممکن است به دلیل میراث فرهنگی و زبانی مشترک آنها و همچنین اقلیم و سطح ثروت مشابه آنها باشد.

بیست درصد ممکن است چشمگیر به نظر نرسد، اما در واقع این چند برابر بیشتر از تأثیر متوسط ​​در حوزه روانشناسی اجتماعی ما است که در آن معمولاً حدود ۴ یا ۵ درصد از تغییرات در یک نتیجه توضیح داده می شود.

چیزهای بیشتری برای کشف باقی مانده است

در آزمایش بیش از ۶۰۰ رابطه بین ویژگی‌های بوم شناسی و فرهنگ، تعدادی از روابط جدید جذاب را شناسایی کردیم. به عنوان مثال، ما دریافتیم که میزان تغییرات در طول زمان در سطوح بیماری‌های عفونی با قدرت هنجارهای اجتماعی مرتبط است. این پیوند نشان می‌دهد که نه تنها مکان‌هایی با سطوح بالای تهدید میکروب‌ها، بلکه مکان‌هایی که این تهدید در طول زمان بیشتر تغییر می‌کند، مانند هند، قوانین اجتماعی سخت‌گیرانه‌تری دارند.

همچنین تحقیقات فزاینده‌ای وجود دارد که نشان می دهد با تغییر اکولوژی یک مکان، فرهنگ نیز تغییر می‌کند . به عنوان مثال، کاهش عمومی در نرخ بیماری‌های عفونی در ایالات متحده، تا زمان همه‌گیری کنونی، با کاهش هنجارهای اجتماعی در قرن گذشته مرتبط است . به طور مشابه، به نظر می رسد افزایش تراکم جمعیت با کاهش نرخ زاد و ولد در سراسر جهان در چند دهه گذشته مرتبط باشد.

از آنجایی که مجموعه داده‌های EcoCultural نه تنها شامل معیارهای معاصر بوم‌شناسی ، بلکه اطلاعاتی در مورد تغییرپذیری و پیش‌بینی‌پذیری آن‌ها در طول زمان است، ما معتقدیم که منبعی غنی برای سایر محققان خواهد بود تا آن‌ها را استخراج کنند. ما همه این داده ها را برای هر کسی که بتواند به آن دسترسی داشته باشد و آن را کاوش کند رایگان کرده ایم.

اکولوژی تنها دلیلی نیست که مردم در سراسر جهان متفاوت فکر می کنند و رفتار می کنند. اما کار ما نشان می‌دهد که حداقل تا حدی، محیط‌های ما فرهنگ‌های ما را شکل می‌دهند.

[restrict]

منبع

[/restrict]

مقالات بیشتری بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مجله راه‌دیجیتال