اولین داروهای تاخیرانداز بیماری آلزایمر در راه هستند

اولین داروهای تاخیرانداز بیماری آلزایمر در راه هستند

به زودی، بریتانیایی‌ها بتونن از داروهای جدیدی که برای کند کردن بیماری آلزایمر تأیید شدن، استفاده کنن. این یه پیشرفت بزرگ توی حوزه پزشکیه.

اولین داروی تأیید شده به اسم “لِکانِماب (Lecanemab)”، تازه تأیید شده و استفادش در آمریکا و ژاپن شروع شده. داروی دوم به اسم “دونانِماب (Donanemab)” هم به‌زودی قراره تأیید بشه و کمیته‌های پزشکی بریتانیا ممکنه سال آینده این دو دارو رو برای استفاده در بریتانیا مورد بررسی قرار بدن.

این خبر امیدواری‌های زیادی رو زنده کرده که دانشمندان بعد از سال‌ها تلاش، به نزدیک شدن به راه‌های موثر برای مبارزه با بحران آلزایمر هستن. حدود یک میلیون نفر در بریتانیا با این بیماری زندگی می‌کنن و تا سال ۲۰۴۰ منتظر هستن که به حدود ۱.۷ میلیون نفر برسه. این بیماری می‌تونه عواقب جدی داشته باشه. سال گذشته، آلزایمر باعث مرگ ۶۶.۰۰۰ نفر در انگلستان و ولز شده و الان به عنوان عامل اصلی مرگ در بریتانیا شناخته می‌شه. از بین انواع مختلف زوال عقل، آلزایمر دو سوم رو تشکیل می‌ده.

تا الان، پزشکان فقط می‌تونستن داروهایی رو برای کنترل علائم به بیماران تجویز کنن. وقتی که اولین داروهایی که به خود بیماری حمله می‌کنن وارد بازار میشن، استقبال زیادی ازشون شده، ولی متخصصان هم هشدار دادن که باید با دقت استفاده بشن.

این داروها بعد از دهه‌ها تحقیق، اولین داروهایی هستن که به‌طور مستقیم زندگی بیماران رو بهبود می‌دن. حتی اگر تأثیرشون محدود به شش ماه تا یک سال و فقط در مراحل ابتدایی بیماری باشه، بازم نشون میده که گام مهمی در راه مبارزه با آلزایمر هستن.

دیوید توماس، رئیس بخش سیاست‌گذاری در مؤسسه تحقیقات آلزایمر بریتانیا، می‌گه: «این داروهای جدید سرعت پیشرفت آلزایمر رو به میزان شش ماه تا یک سال کاهش می‌دن و فقط برای افراد در مراحل اولیه بیماری مفید هستن. بنابراین، آن‌ها به هیچ وجه داروهای معجزه نیستن. با این حال، پس از دهه‌ها تحقیق، این اولین داروهایی هستن که به‌طور مستقیم زندگی بیماران را بهبود می‌بخشن و این خود دلیل موجهی برای هیجان است. حداقل این داروها نشون میدن که احتمالا در مسیر درستی برای مقابله با آلزایمر قرار داریم.»

دکتر کاترین مامری، متخصص مغز و اعصاب از مرکز تحقیقات زوال عقل در دانشگاه کالج لندن، هم با این نظر موافقه و می‌گه: «این راه طولانی و سختی بوده، اما بالاخره چیزی برای خوشحالی داریم. این بسیار خبر خوبیه.»

بیماری آلزایمر به دلیل تجمع پروتئینی به نام آمیلوئید در مغز ایجاد میشه، ولی ممکنه علائم تا دهه‌ها پس از شروع این تجمع ظاهر نشن. دانشمندان بیش از ۲۰ ساله تلاش کردن تا راه‌هایی برای جلوگیری از تشکیل این پلاک‌های آمیلوئید پیدا کنن، تا بتونن از پیشرفت بیماری جلوگیری کنن.

منبع

مقالات بیشتری بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مجله راه‌دیجیتال