نیویورک تایمز به مالک ChatGPT یعنی OpenAI شکایت کرده است

نیویورک تایمز به مالک ChatGPT یعنی OpenAI شکایت کرده است

رسانه آمریکایی نیویورک تایمز به مالک ChatGPT یعنی OpenAI شکایت کرده است که ادعا می‌کند حق چاپ آن در آموزش سیستم نقض شده است. این شکایت که همچنین مایکروسافت را به عنوان متهم نام می‌برد، می‌گوید این شرکت‌ها باید به دلیل میلیاردها دلار خسارت به نیویورک تایمز پاسخگو باشند.

ChatGPT و سایر مدل های زبانی بزرگ (LLM ها) با تجزیه و تحلیل مقدار زیادی داده که اغلب از طریق اینترنت و سایت‌ها تهیه می‌شود، آموزش میبینند.

این شکایت ادعا می‌کند که میلیون‌ها مقاله منتشر شده توسط نیویورک تایمز بدون اجازه آن برای هوشمندتر کردن ChatGPT استفاده شده و که این ابزار اکنون با روزنامه به عنوان منبع اطلاعات قابل اعتماد رقابت می‌کند. نیویورک تایمز می‌گوید هنگامی که از ChatGPT در مورد وقایع جاری سؤال می شود، گاهی اوقات “نقل قول های عینی” از مقاله‌های نیویورک تایمز استفاده میکند، آن هم مقالاتی که بدون پرداخت اشتراک ماهانه در دسترس نیستند.

این همچنین مثالی از موتور جستجو Bing که برخی از ویژگی‌های آن توسط ChatGPT پشتیبانی می شود‌ را ارائه می ده، برای مثال زمانی که کاربری در مورد یک موضوع در بینگ جستجو کند این موتور جستجو جوابی را از طرف هوش‌مصنوعی ارائه میدهد که این جواب بدون ارائه لینک منبع است، در حالی که مشخصا از منابع خاص مثل نیویورک تایمز استفاده کرده است.

این شکایت که روز چهارشنبه در دادگاه فدرال منهتن ثبت شده است، نشان می دهد که نیویورک تایمز در آوریل به طور ناموفق به مایکروسافت و OpenAI مراجعه کرده است تا “راه حلی دوستانه” برای حق چاپ خود پیدا کند.
این در حالی است که در ماه سپتامبر یک پرونده مشابه نقض حق نسخه برداری توسط گروهی از نویسندگان آمریکایی از جمله جورج آر آر مارتین ، نویسنده بازی تاج و تخت و جان گریشام به جریان افتاد.

این به دنبال اقدام قانونی بود که توسط کمدین سارا Silverman در جولای انجام شد، علاوه بر این، یک نامه سرگشاده توسط نویسندگان مارگارت اتوود و فیلیپ پولمن در همان ماه با درخواست جبران خسارت از شرکت های هوش مصنوعی برای استفاده از آثار آنها منتشر شد.

OpenAI همچنین به همراه مایکروسافت و سایت برنامه نویسی GitHub از سوی گروهی از کارشناسان کامپیوتر که استدلال می کنند کد آنها بدون اجازه آنها برای آموزش AI به نام Copilot استفاده شده است، شکایت می‌کند.

علاوه بر این موارد، موارد بسیاری علیه توسعه دهندگان اصطلاحاً AI generative عنی هوش مصنوعی که می‌تواند مدیا را بر اساس متن های راهنما ایجاد کند مطرح شده است، هنرمندان در ژانویه از مولد متن به تصویر Stability AI و Midjourney شکایت کردند، ادعا می کنند که آنها فقط با آموزش بر روی آثار هنری دارای حق نسخه برداری کار می‌کنند.

هیچ یک از این دعاوی هنوز حل نشده‌اند.

منبع

مقالات بیشتری بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مجله راه‌دیجیتال