درآمد ۱.۶ میلیارد دلاری OpenAI در سال ۲۰۲۳

درآمد ۱.۶ میلیارد دلاری OpenAI در سال ۲۰۲۳

طبق گزارش اخیر از Information، به خاطر رشد ChatGPT، آخرین ARR شرکت OpenAI از 1.3 میلیارد دلار در اواسط اکتبر به ۱.۶ میلیارد دلار رسیده، که نشون می‌ده فقط در دو ماه ۲۰ درصد رشد داشته. در واقع به لطف فروش اشتراک و البته درآمد از API های تونستن ۱۳۰ میلیون دلار در ماه (MRR) درآمد داشته باشن.

رهبران OpenAI باور دارن که ARR می‌تونه تا پایان سال ۲۰۲۴ به ۵ میلیارد دلار برسه، در حالی که بعضی‌ها باور دارن که عدد بالاتری هم ممکنه به دست بیاد، که این یعنی رشد بیش از ۲۰۰ درصدی ARR شرکت در سال آینده. Bloomberg هم اوایل این ماه گزارش داده که OpenAI در حال جمع‌آوری سرمایه جدید با ارزش‌گذاری ۱۰۰ میلیارد دلاره، که حدود ۶۲ برابر ARR هست، که معادل ۲۰ برابر ARR خواهد بود اگر تا پایان سال آینده به ۵ میلیارد دلار ARR برسن.

رقیب OpenAI، شرکت Anthropic، در حال حاضر MRRش ۱۷ میلیون دلاره و ارزش‌گذاری فعلیش حدود ۷۵ برابر ARR هست. انتظار میره که ARR شرکت Anthropic تا پایان سال ۲۰۲۴ از ۸۵۰ میلیون دلار بیشتر بشه.

سم آلتمن قبلا گفته بود که OpenAI ممکنه نیاز به جمع‌آوری ۱۰۰ میلیارد دلار سرمایه داشته باشه تا به هدف AGI خودش برسه. شرکت‌های وال استریت و بانک‌های بزرگ از خریداران داغ هوش مصنوعی تولیدی بودن، که می‌تونه به مهندسین نرم‌افزارشون کمک کنه تا کدهای برنامه‌نویسی رو به صورت خودکار تولید کنن و به مدیران سرمایه‌گذاری کمک کنه تا تصمیمات بهتری بگیرن، و شرکت‌های دیگه هم از این فناوری برای ایجاد مواد بازاریابی و خودکار کردن تعاملات خدمات مشتری استفاده می‌کنن.

فناوری OpenAI با مراکز داده مایکروسافت تأمین می‌شه و مایکروسافت بخشی از درآمدی که OpenAI تولید می‌کنه رو برمی‌داره. از اونجایی که مایکروسافت از ابتدای این سال قول داده بود ۱۰ میلیارد دلار حمایت مالی به OpenAI بده، وقتی این اتفاق بیفته، انتظار می‌ره مایکروسافت هم سهم بزرگی از این سود رو دریافت کنه. OpenAI هم مقداری درآمد از فروش مدل‌های OpenAI توسط مایکروسافت به مشتریان ابری مایکروسافت دریافت میکنه.

طبق قرارداد، مایکروسافت تنها شرکتیه که می‌تونه فناوری OpenAI رو بازفروش کنه. غول نرم‌افزاری مایکروسافت تونسته برخی مشتریانی که قبلا فناوری رو مستقیماً از OpenAI خریداری می‌کردن رو جذب کنه، که این هم باعث شده OpenAI بخشی از درآمدش رو از دست بده، چون خود OpenAI درصد بالاتری از فروش‌ها رو دریافت می‌کنه.

انتظار می‌ره مایکروسافت از خدمات جدید AI، از جمله اون‌هایی که توسط OpenAI تأمین می‌شن، ۱۰ میلیارد دلار درآمد کسب کنه. مایکروسافت ویژگی‌های مبتنی بر OpenAI رو در نرم‌افزارهای تجاری خودش می‌فروشه، مثل کمک به مشتریان برای تولید مستندات یا خلاصه کردن ضبط ویدئو کنفرانس‌ها. ویژگی‌های دیگه شامل ایجاد ارائه‌های PowerPoint و یا ساختن متن یا عکس بر اساس پرامپت هست.

منبع

مقالات بیشتری بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مجله راه‌دیجیتال