آیا می‌شود تخم‌مرغ را خام خورد؟

آیا می‌شود تخم‌مرغ را خام خورد؟

تقریبا جمعیت زیادی در دنیا تخم مرغ رو به صورت خام مصرف میکنن، به‌خصوص این توی فرهنگ مردم شرق مثل چین و ژاپن هم زیاد هست، ولی در کنار فرهنگ غذایی شرقی تقریبا بیشتر ورزشکارها توی دنیا هم تخم مرغ خام مصرف میکنن.

این دلیل‌های زیادی داره مثلا اینکه تخم مرغ سرشار از پروتوئین و انواع ویتامین هست و برای مثال اگر صبح ۵ تخم مرغ بخورید کل نیاز پروتوئین و بخش زیادی از ویتامین‌های روز رو میتونید تامین کنید.

تخم مرغ خام به این خاطر محبوبیت زیاد هست که راحت مصرف میشه، مثلا ورزشکارها معمولا باهاش معجون درست میکنن که یا مخلوط کردنش با شیر میتونه حتی باعث بشه متوجه نشید که تخم مرغ خام خوردید و بتونید هر روز صبح هر تعداد تخم مرغ که دوست دارید برای همیشه مصرف کنید بدون اینکه از خوردن تخم مرغ بعد از چند روز زده بشید.

سالمونلا چیست و چقدر واقعیت دارد؟

مرغ وقتی تخم میذاره محتوای داخل تخم مرغ استریل هست، یعنی هیچ چیز بدی داخلش نیست ولی یه باکتری به اسم سالمونلا وجود داره که بعضی از مرغ‌ها میگیرن و این باکتری در واقع به پوسته تخم مرغ نفوذ میکنه و ممکنه در موراد کمی وارد سفیده تخم مرغ هم بشه. سالمونلا باعث مسمویت غذایی میشه و برای کسایی که سیستم ایمنی ضعیفی دارن خطرناک هست.

تخمین زده میشه از هر ۷۰ تا تخم مرغ یکیش سالمونلا داره که با پختن از بین میره، این باکتری سالمونلا توی مرغ‌هایی که رشدشون تکمیل نشده هم هست ولی خب با پختن مرغ از بین میره.

با شستن تخم مرغ سالمونلا از بین میره؟

از اونجایی که بیشتر سالمونلاها توی لایه پوسته تخم مرغ هستن و هنوز فضای داخل تخم مرغ استریل هست میشه با شستن تخم مرغ با آب و صابون ریسک سالمونلا رو کمتر کرد، در واقع یک لیست از کاهش ریسک برای جلوگیری از سالمونلا وجود داره.

  • تخم مرغ‌هارو با آب سرد و صابون بشورید و بعد داخل یخچال بذارید
  • تخم مرغ‌های یخچالی و بسته بندی شده رو بخرید
  • تخم مرغ‌هایی که حتی ریزترین ترک یا چیزی شبیه به ترک داخلشون هست رو مصرف نکنید
  • بلافاصله پس از شکستن تخم مرغ اونو بخورید و بیشتر از ۱۰ دقیقه فاصله بینش نذارید
  • وقتی تخم مرغ شکسته میشه سعی کنید سفیده و زرده با لایه بیرونی پوسته تخم مرغ تماس نداشته باشه

با این حال باید دقت کنید که با این روش‌ها ریسک کاهش پیدا میکنه اما از بین نمیره.

پس چطور توی ژاپن تخم‌مرغ بیشتر خام مصرف میشه؟

دولت ژاپن توی یه طرح اومده نظارت شدیدی روی مرغ‌داری‌ها انجام داده و تونسته از همون ابتدا سالمونلارو توی مرغ‌داری ها به صفر برسونه، یعنی اگه یه زمانی ژاپن رفتید خیلی راحت تخم مرغ خام بخورید.

توی یک سری از کشورها مثل بریتانیا هم بعضی از تخم‌مرغ‌های بسته‌بندی شده یه نشان دارن که روش نوشته بدون سالمونلا که یعنی اونارو هم میشه خام مصرف کرد.

این سالمونلا چون توی شرایط محیط بد به صورت ویروسی پخش میشه چند تا تحقیق کردن که توی ایران یه خورده زیادتر از کشورهای دیگست چون ایران تعداد زیادی مرغ توی یک متر مربع پرورش داده میشه به خاطر همین اگر این رو یک جواب در نظر بگیرید خوردن تخم‌مرغ خام در ایران توصیه نمیشه. منبع

ممکن است تخم مرغ خام یک روش درمان موقت خوب باشد

ممکنه یه آدم به خاطر تغذیه بد یا بیماری دچار ضعف و کاهش توان بشه، اینکه وقتی یک‌باره بلند میشید و چشم‌هاتون سیاهی میره یکی از دلایل همین موضوع میتونه باشه که با آزمایش دادن و رفتن پیش پزشک متخصص میتونید مطمئن بشید.

اما خورده دوره‌ای تخم مرغ خام مثلا روزانه بین ۴ تا ۸ عدد در صبحانه برای ۱ هفته میتونه شمارو خیلی سریع از نظر پروتوئین و ویتامین مورد نیاز به حتی بالاتر از سطح نیاز بدن برسونه و بعد از اون میتونید با روش غذایی بهتری جایگزینش کنید.

در کنار این سالای زیادی هست که تخم مرغ پاستوریزه یا پودر سفیده تخم مرغ در دنیا به فروش میرسه که میتونه یک روش مطمئن‌تر و البته خوش‌خوراک تر از نظر ظاهر استفاده باشه.

منبع / منبع ۲

مقالات بیشتری بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مجله راه‌دیجیتال