ناسا برای اولین سفر فضاپیمای Dream Chaser به ایستگاه فضایی بین‌المللی آماده می‌شوند

ناسا برای اولین سفر فضاپیمای Dream Chaser به ایستگاه فضایی بین‌المللی آماده می‌شوند

شرکت سیِرا اسپیس (Sierra Space) و ناسا برای نخستین سفر فضاپیمای دریم چِیسِر به ایستگاه فضایی بین‌المللی آماده میشن.

دریم چِیسِر، تنها هواپیمای فضایی تجاری جهان، به همراه موضع حمل‌ونقل همراهش به نام شوتینگ استار (Shooting Star) به مرکز آزمایش نیل آرمسترانگ ناسا در سِنداسکی، اوهایو تحویل داده شده. این فضاپیما از اواسط دسامبر تحت آزمایش‌های محیطی قرار میگیره.

این آزمایش‌ها برای آماده‌سازی اولین پرواز فضاپیما هست که قراره در نیمه اول سال ۲۰۲۴ انجام بشه و ضروری به حساب میاد. در مرکز آرمسترانگ، فضاپیمای بال‌دار دریم چِیسِر روی میز لرزش قرار گرفته و بر بالای موضع حمل‌ونقل شوتینگ استار قرار میگیره. به گفته‌ی وبلاگ ناسا، هدف این چیدمان، شبیه‌سازی لرزش‌های مشابه با لرزش‌های ناشی از پرتاب و بازگشت به جو زمین هست.

دریم چِیسِر توسط موشک ولکان سنتور شرکت ULA از پایگاه فضایی کیپ کاناورال در فلوریدا پرتاب میشه. بال‌های اون در ابتدا در طول پرتاب درون یک پوشش پنج‌متری قرار میگیرن.

سیِرا اسپیس با فضاپیمای دریم چِیسِر به دنبال انقلابی در حمل‌ونقل فضایی هست. برخلاف فرود سنتی در اقیانوس، دریم چِیسِر برای بازگشت کنترل‌شده‌تر از باندهای فرودگاه‌های تجاری سراسر جهان استفاده میکنه. این فضاپیما برای قابلیت استفاده مجدد بالا با حداقل ۱۵ ماموریت در هر سیستم طراحی شده و دارای عملیات کاملاً خودکار هست که هم بارهای با ظرفیت بالا رو در جهت بالا و هم پایین جا میده.

ناسا میگه شوتینگ استار، همراه دریم چِیسِر، به طور خاص برای «حمایت از تحویل و دفع بارهای تحت فشار و بدون فشار به ایستگاه فضایی و از آن طراحی شدن. این موضع حمل‌ونقل فقط یک بار قابل استفاده هست و قبل از بازگشت به جو دور ریخته میشن.»

نخستین پرواز فضاپیمای دریم چِیسِر شامل نمایش‌های مهم در مدار برای تأییدیه ماموریت‌های بعدی هست. این فضاپیما توسط تیم‌هایی در مرکز فضایی کندی ناسا، مرکز فضایی جانسون و مرکز کنترل مأموریت دریم چِیسِر کنترل میشن و پس از فرود به مرکز فضایی کندی ناسا تحویل داده خواهند شد.

منبع

مقالات بیشتری بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مجله راه‌دیجیتال