برطرف کردن مشکل عدم خوانش سایت توسط گوگل

همان‌طور که میدانید بات‌های گوگل نرم‌افزارهایی هستند که روی یک سرور اجرا می‌شوند و معمولا بر اساس موقعیت سایت شما گوگل سعی می‌کند از نزدیک‌ترین سرور خود استفاده کند.

به عنوان مثال اگر سایت شما در کانادا میزبانی شده باشد گوگل ممکن است از بات‌ سرور‌های آمریکایی خود استفاده کند و یا اگر هاست شما در ایران باشد احتمال زیاد بات‌های اروپا سایت شمارا بررسی می‌کنند.

اما سوال اینجاست، آیا بات‌های گوگل سایت شمارا کامل و درست می‌بینند؟ آیا تمام فایل‌های سایت‌ برای بات گوگل قابل بارگذاری است؟ این دقیقا بحث این‌روزها و نتیجه تحقیق ما در راه‌دیجیتال بود.

بیش از چند هزار سایت ایرانی این مشکل را دارند

پس از انجام این تحقیق متوجه شدیم از میان ۲۰ هاستینگ معروف ایرانی حداقل ۱۰ هاستینگ و از میان ۲۰ شرکت سئو و طراحی سایت حداقل ۱۲ شرکت مشکل عدم خوانش توسط گوگل‌را دارند.

حداقل ۳۰۰ سایت از ۱۰۰۰ سایت برتر ایران این مشکل را دارا هستند، اما شاید دلیل اصلی آن این باشد که گوگل بابت آن خطایی در سرچ کنسول ثبت نمی‌کند.

چرا مشکل عدم خوانش گوگل ایجاد می‌شود

هر صفحه وب از فایل‌ها یا سورس‌های مختلفی مانند فایل‌های مدیا، CSS JS، فونت و … تشکیل می‌شود. در مشکل عدم خوانش به‌نظر میرسد که گوگل نمی‌تواند به خوبی تمامی این فایل‌هارا لود کند.

عدم لود فونت یا CSS باعث می‌شود که سایت شما در ظاهر اصلی برای گوگل نمایش داده نشود و به‌هم ریخته باشد، که در پایان مقاله در مورد مشکلات آن صحبت می‌کنیم.

چطور می‌توان تست عدم خوانش گوگل را انجام داد

برطرف کردن مشکل عدم خوانش سایت توسط گوگل

برای این‌کار وارد وب سایت Mobile-Friendly Test گوگل شوید. سپس در کادر وسط آدرس سایت خود را به صورت صحیح همراه با http یا https وارد کنید.

سپس روی TEST URL کلیک کنید، بر اساس سرعت هاست شما ممکن است این فرایند بین ۱۰ ثانیه تا ۱ دقیقه به طول بینجامد.

برطرف کردن مشکل عدم خوانش سایت توسط گوگل

در صفحه نتیجه باز شده روی VIEW TESTED PAGE کلیک کنید.

برطرف کردن مشکل عدم خوانش سایت توسط گوگل

از سربرگ بالا SCREENSHOT را انتخاب کنید، تصویری که مشاهده می‌کنید دقیقا تصویری است که بات گوگل از سایت شما مشاهده می‌کند.

اگر در این اسکرین شات خالی یا چیدمان سایت شما به هم ریخته باشد شما هم ممکن است این مشکل‌را داشته باشید.

چند نکته در مورد اسکرین شات موبایل فرندلی:

  1. عدم لود تصاویر ممکن است به‌خاطر لیزی لود باشد که اشکالی ندارد
  2. تست خود را چند بار انجام دهید تا مطمئن شوید نتیجه‌ها یکسان است
  3. هر نوع به هم ریختگی عناصر سایت شما در این اسکرین شات نشان دهنده عدم خوانش گوگل است

چند نمونه عدم خوانش در سایت‌های ایرانی

مشکلی که در بالا مشاهده می‌کنید می‌تواند دلایل بسیار زیادی داشته باشد که بحث ما در اینجا مشکل عدم خوانش است، زیرا ممکن است سایت X به دلیل دیگری دچار این مشکل شده باشد.

راه حل رفع مشکل عدم خوانش: تغییر هاست یا استفاده از CDN

این مشکل پیش از این برای سایت‌هایی با هاست ایران بیشتر مشاهده می‌شد اما امروز حتی برای سایت‌های میزبانی شده در اروپا هم وجود دارد.

در بسیاری از مواقع تغییر هاستینگ خود به یک هاست با کیفیت ایرانی یا خارجی می‌تواند مشکل‌را برطرف کند. اما راه ساده‌تر آن استفاده از CDN است. در سرویس‌های رایگان خارجی بهترین گزینه کلادفلر است اما دست شما بسته نیست و هر CDN که دوست دارید می‌توانید انتخاب کنید.

نکته: فایل‌های شما مانند تصاویر، CSS JS ها باید توسط سرویس CDN کش شود.

چرا این خطای عدم خوانش در سرچ کنسول نیست؟

گوگل بابت موبایل فرندلی نبودن سایت شما معمولا در سرچ کنسول خطا ایجاد می‌کند تا شما آن‌را رفع کنید. اما در بسیاری از موارد عدم لود JS یا فونت و …. باعث نمی‌شود که سایت شما موبایل فرندلی نباشد.

کافی است المان‌ها زیاد به‌هم نزدیک نباشند و فونت‌ها در سایز بالا انتخاب شود، تمام است! سایت شما اکنون موبایل فرندلی است حتی اگر به هم ریخته نمایش داده شود.

به همین خاطر لازم است که تک تک صفحات خود را در این سایت وارد کنید و اسکرین شات‌های آن‌را بررسی کنید تا مطمئن شوید همه‌چیز خوب انجام می‌شود.

پایان: چرا خطای عدم خوانش گوگل مهم است

گوگل اعلام کرده که وب‌سایت‌هارا همچون سایر کاربران مشاهده می‌کند و نمایش به‌هم ریخته سایت شما احتمالا اجازه نمی‌دهد گوگل بهترین تصمیم در مورد سایت شما را بگیرد.

فراموش نکنید که ما در SEO «بخوانید بهینه سازی سایت برای گوگل» باید تمام شرایط ایده‌آل را برای گوگل فراهم کنید.

نوشته‌های دیگر را در صفحه سئو دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید