شرکت فضایی SpaceX به‌زودی رکورد ناسا در تعداد پرواز را خواهد شکست

ایلان ماسک، مدیرعامل آینده‌نگر اسپیس‌ایکس، جامعه‌ی اکتشافات فضایی را با مجموعه‌ای از توییت‌ها که به اهداف بلندپروازانه‌ی شرکت برای سفینه‌ی فضایی غول‌پیکر خود – Starship – اشاره می‌کنند، دچار هیجان و سر و صدا کرده است.

توییت‌های او نشان می‌دهند Starship می تواند با رسیدن به ماه در عرض پنج سال، رکورد ناسا در پرواز فضایی انسانی را بشکند و راه را برای یک ایستگاه فضایی خصوصی هموار ساخته و حتی نظر پنتاگون را برای ماموریت‌های حساس نیز جلب کند.

ماموریت ماه در افق

ماسک با اعتماد به نفس توییت کرد: ” Starship در کمتر از 5 سال باید توانایی رسیدن به ماه را داشته باشد.” این اظهار نظر جسورانه رکورد کنونی ناسا در سریع‌ترین سفر انسانی به ماه – که در ماموریت آپولو 10 (در سه روز، 3 ساعت و 1 دقیقه) ثبت شده – را به چالش می کشد. قابل ذکر است، Starship برای بازاستفاده‌ی کامل طراحی شده است. این قابلیت میتواند به کاهش قابل توجه هزینه‌ها و به چرخه زمانی سریع‌تر برای ماموریت های قمری منجر شود.

Starship برای ساخت و راه‌اندازی یک ایستگاه فضایی خصوصی

توییت دیگری به نقش Starship در پرتاب Starlab اشاره می‌کند، که یک ایستگاه فضایی خصوصی است و حاصل همکاری بین آتلانتیک توسط ویجر اسپیس (Voyager Space) و ایرباس است. ماسک نوشت: “امسال، سفینه‌ی فضایی Dragon از SpaceX فضانوردان را به دورترین نقطه‌ای که در بیش از نیم قرن گذشته از زمین فاصله داشته‌اند خواهد برد و Starship باید بتواند Starlab را در یک پرواز در مدار پایینی زمین (LEO) قرار دهد.”

این همکاری گام مهمی به سوی تجاری کردن سفرهای فضایی را نشان می‌دهد و راه را برای فرصت‌های تحقیقاتی و اکتشافی متنوع‌تر فراتر از مدار زمین هموار می‌کند.

با این حال، توسعه Starship تا کنون بدون مانع هم نبوده است. چندین پرواز آزمایشی منجر به انفجارهای دیدنی شده است که خطرات ذاتی پیشرفت در تکنولوژی راکتها را به نمایش می‌گذارد.

ماسک در توییت دیگری و در خصوص اختلال در یک پرتاب اخیر گفت: “Starship پس از قطع سیگنال مجبور به تسلیم شدن (توقف ماموریت) و خودنابودی شد.” ماسک علی‌رغم این شکست‌ها خوشبین باقی می‌ماند و می‌گوید: «ما به سرعت در حال یادگیری و پیشرفت خوبی هستیم.»

علاقه پنتاگون به Starship

بر اساس گزارش ها، پنتاگون به استفاده از Starship برای ماموریتهای حساس امنیت ملی ابراز علاقه کرده است. ماسک در توییت دیگری فاش کرد: “پنتاگون در نظر دارد دسترسی به SpaceX Starship را برای ماموریت های حساس بگیرد.” ظرفیت بار بسیار زیاد و قابل استفاده مجدد بودن Starship می‌تواند آن را به یک دارایی ارزشمند برای حمل و نقل تجهیزات یا پرسنل نظامی حیاتی به طور محتاطانه، ایمن و کارآمد تبدیل کند.

توضیح کلی

با اینکه چالش هایی هنوز باقی هستند، موفقیت‌های اخیر نویدبخش آینده Starship‌ هستند. ماسک اعلام کرد که سومین پرواز آزمایشی Starship با موفقیت همراه بوده و دستیابی به راه‌اندازی و فرود موفقیت آمیز تقویت کننده بسیار عظیم Super Heavy را جشن گرفت. این پرواز آزمایشی موفقیت آمیز نشان دهنده پیشرفت در جهت دستیابی به اهداف بلندپروازانه Starship است.

دیدگاه بلندپروازانه ایلان ماسک برای Starship – از رسیدن به ماه در زمان بی‌سابقه گرفته تا راه‌اندازی ایستگاه‌های فضایی خصوصی و جلب توجه پنتاگون – تصویری از آینده‌ای را ترسیم می‌کند که در آن اکتشافات فضایی امکان پذیر و بالقوه منظم هستند.

در حالی که چالش‌ها و شکست‌ها اجتناب‌ناپذیرند، دستیابی و تکمیل موفقیت‌آمیز آزمایش‌های اخیر نشان می‌دهد که Starship پتانسیل انقلابی کردن سفرهای فضایی و بردن بشریت به مراتب دورتر در کیهان را دارد.

مقالات بیشتری بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مجله راه‌دیجیتال