امکان دریافت هم‌زمان اینماد و کد مالیاتی فراهم شد

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی گفت: با پنجره واحد تجارت الکترونیکی روند دریافت اینماد و کد رهگیری مالیاتی یکپارچه می‌شود. در واقع کسب‌وکارهای اینترنتی با ورود به پنجره واحد تجارت الکترونیکی، به پیش‌نیازهای درگاه پرداخت الکترونیکی به‌طور هم‌زمان دسترسی خواهند داشت.

با یکپارچه‌سازی فرایندها ecsw.ir و درگاه خدمات مالیاتی (my.tax.gov.ir)، پیش‌نیازهای دریافت درگاه پرداخت اینترنتی برای کسب‌وکارهای اینترنتی شامل اینماد و کد رهگیری مالیاتی، به‌صورت هم‌زمان و بدون نیاز به ورود و ثبت مجدد اطلاعات امکان‌پذیر خواهد شد.

کسب‌وکارهای اینترنتی برای دریافت درگاه پرداخت اینترنتی و فعالیت خود طبق قوانین و مقررات نیازمند دریافت اینماد و کد رهگیری مالیاتی هستند.

در این زمینه طبق ماده 11 قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان مصوب 1398 «بانک مرکزی موظف است با همکاری سازمان امور مالیاتی کشور ظرف مدت یک سال پس از ابلاغ این قانون، نسبت به ساماندهی دستگاه‌های کارت‌خوان بانکی و یا درگاه‌های پرداخت الکترونیکی اقدام نموده و با ایجاد تناظر بین آن‌ها با مجوز فعالیت و شماره اقتصادی بنگاه‌های اقتصادی به هر یک از پایانه‌های فروش، شناسه یکتا اختصاص دهد» که مراتب توسط سازمان امور مالیاتی کشور به‌عنوان متولی اجرای قانون مذکور طی نامه‌های مورخ 21 اردیبهشت و 4 مهرماه سال 1400 به بانک مرکزی ابلاغ‌شده است.

انجام این الزامات قبلاً نیازمند ثبت‌نام و ورود مجزای متقاضی به سامانه اینماد و درگاه خدمات مالیاتی متعلق به سازمان امور مالیاتی کشور و بعضاً ثبت مجدد اطلاعات در آن‌ها بود.

از سال گذشته هم‌زمان با الزام کد رهگیری مالیاتی برای دریافت درگاه پرداخت اینترنتی، با اتصال سامانه اینماد به سامانه‌های سازمان امور مالیاتی طبق ماده 16 قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان، تشکیل پرونده و صدور کد رهگیری مالیاتی هم‌زمان با دریافت اینماد اجرایی شد، ولی به‌دلیل وجود دو درگاه عملیاتی، همچنان نیازمند ورود مجدد متقاضی برای تکمیل برخی مراحل جهت دریافت درگاه پرداخت اینترنتی بود.

به این ترتیب کسب‌وکارهای اینترنتی از طریق پنجره واحد تجارت الکترونیکی به نشانی ecsw.ir علاوه بر دریافت اینماد، درخواست پرداخت اینترنتی و… ، امکان انتقال به درگاه خدمات مالیاتی و تکمیل پرونده مالیاتی خود را نیز به‌سادگی خواهند داشت.

تاکنون بیش از 15 شرکت خدمات پرداخت (PSP) و پرداخت‌یار با اتصال به پنجره واحد تجارت الکترونیکی، امکان دریافت هم‌زمان اینماد و درگاه پرداخت را قبل‌تر فراهم کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید