ربات انسان‌نمای Unitree وارد بازار می‌شود

ربات انسان‌نمای Unitree وارد بازار می‌شود

شرکت یونیتری چینی از اولین ربات انسان‌نمای دوپای خودش رونمایی کرده، که اسمش یونیتری H1 هست.

قیمت این ربات قراره کمتر از ۹۰ هزار دلار باشه. هدفش اینه که با ربات‌های انسان‌نمای دیگه‌ای مثل محصولات تسلا و اینا رقابت کنه. از نظر اندازه و وزن، H1 حدوداً ۱۸۰۵ میلی‌متر قد داره (۱۸۰ سانت)، وزنش حدود ۴۷ کیلوگرمه و می‌تونه تا ۳۰ کیلوگرم بار حمل کنه.

توی پاهاش مفاصل ران، زانو و مچ پا هست که به هر پا پنج درجه آزادی می‌دن. مفاصل شانه و آرنج هم به هر بازو چهار درجه آزادی می‌دن. موتورهای M107 خود یونیتری هم توی هر مفصل ۳۶۰ نیوتون متر گشتاور تولید می‌کنن. گفته می‌شه که دارن روی انگشت‌های انعطاف‌پذیر هم کار می‌کنن.

H1 می‌تونه با یه دوربین عمق‌سنج اینتل ریل‌سنس D435i که روی سرشه و یه ماژول لیدار لایوکس MID360، اطرافش رو ۳۶۰ درجه ببینه. دو تا میکروپروسسور اینتل کور i7-1265U هم اطلاعاتی که از دوربین‌ها میاد رو تحلیل می‌کنن، که این به ربات کمک می‌کنه روی زمین‌های ناهموار با سرعت بیش از ۱.۵ متر در ثانیه راه بره. یونیتری فکر می‌کنه H1 می‌تونه تا ۵ متر در ثانیه یعنی ۴.۵ کیلومتر در ساعت بدوه.

برقش هم با یه باتری لیتیومی قابل حمل ۱۵-آمپر ساعت تأمین می‌شه. ولی چیزی در مورد مدت زمان کارکردش نگفتن.

توی یه ویدئو می‌تونید نمونه اولیه یونیتری H1 رو ببینید که دور و بر راه می‌ره و چندین ضربه رو هم تحمل می‌کنه. شرکت می‌گه که این ربات باید بین سه تا ده سال دیگه وارد بازار بشه.

ویدیو اول / ویدیو دوم

منبع

مقالات بیشتری بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مجله راه‌دیجیتال