آیا اپل موتور جستجوی خودش را راه‌اندازی می‌کند؟

همه ما موتور جستجو را با گوگل میشناسیم، سرویسی که آنقدر خوب عمل کرد و آنقدر رشد منظمی داشت که دیگر هیچ رقیبی برای خود نمیبیند. ممکن است سرویس‌هایی مانند یاندکس بتوانند مقداری در بازارهایی مثل روسیه رشد داشته باشند و سهم گوگل را تصاحب کنند اما همچنان آینده همان بازارهای روسیه هم در اختیار گوگل است.

همه این‌ها به این دلیل است که گوگل به صورت جدی از ابتدای سال ۲۰۲۰ روی هوش مصنوعی برای جستجوی کاربران کار می‌کند، نتایج جستجو به میزان قابل توجهی بهتر شدند و در کنار آن به‌نظر میرسد فراتر از یک موتور جستجو، گوگل امروز می‌تواند به بیشتر سوالات کاربران پاسخ دهد.

بیشتر درآمد گوگل از موتور جستجو است

گوگل سرویس‌های بیشماری دارد، از یوتیوب و جیمیل گرفته تا حتی ارائه خدمات اینترنت که همگی کسب‌و‌کارهای کم سود‌دهی هستند، در واقع بیشتر درآمد گوگل از موتور جستجو تامین می‌شود و همین دلیل مهمی است که بیشتر از تمام بخش‌ها به موتور جستجویش اهمیت می‌دهد.

چرا یاندکس و بقیه رقیب جدی نیستند؟

سرویس‌هایی مانند یاندکس بیشتر تلاش می‌کنند تا با مزیت‌های رقابتی مانند زبان مادری مقداری در کشورهای خودشان با گوگل رقابت کنند، داشتن کارمندان زیاد و انجام بسیاری از بخش‌ها توسط کارمندان به‌جای هوش مصنوعی ممکن است امروز مقداری آنهارا جلوتر بیندازد.

تمام این‌ها فعلا خوب است، اما با قدرتمند‌تر شدن هوش مصنوعی گوگل قطعا در آینده کارمندان یاندکس هم نمی‌توانند آن موتور جستجو را نجات دهند.

چرا اپل موتور جستجو راه‌اندازی نمی‌کند؟

اپل روی هوش مصنوعی سرمایه گذاری کرده است و حتی قبلا استارتاپ‌هایی مانند Laserlike را خریداری کرده و نشان می‌دهد که توجه جدی به بحث هوش مصنوعی دارد. میدانیم که سیاست اصلی اپل عدم افشای اطلاعات پیش از راه‌اندازی یک سرویس است به همین خاطر اگر هم در حال کار روی یک موتور جستجو باشد کسی متوجه آن نخواهد شد.

کارشناسان اعتقاد دارند اپل می‌تواند تا ۴ سال دیگر موتور جستجوی خودش را راه‌اندازی کند و برای همیشه همکاری با جستجوی گوگل را کنار بگذارد.

هر چند که درآمد بسیار زیاد اپل از گوگل ممکن است اپل را برای این اقدام منصرف کند، گوگل سالانه ۲۰ میلیارد دلار به اپل بابت قراردادن گوگل به عنوان موتور جستجوی پیشفرض در دستگاه‌های اپلی پرداخت می‌کند.

ممکن است دلیل این پرداخت زیاد هم همین توافق پشت درهای بسته باشد تا اپل سمت ساخت موتور جستجوی خود نرود، با این حال گوگل بیش از این مبلغ از پیشفرض بودن موتور جستجویش در محصولات اپل سود می‌کند.

محتواهای بیشتری مانند این را در سئو پیدا خواهید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید