اولین داروی رشد مجدد دندان در جهان به سمت آزمایشات بالینی در ژاپن حرکت می‌کند

اولین داروی رشد مجدد دندان در جهان به سمت آزمایشات بالینی در ژاپن حرکت می‌کند

یه تیم تحقیقاتی توی ژاپن در حال توسعه دارویی هستن که میتونه به رشد دندان جدید کمک کنه، آزمایشات بالینی قراره از جولای ۲۰۲۴ شروع بشه، این دارو در اصل برای عوامل مادرزادی عدم رشد دندان هست و قرار هست از سال ۲۰۳۰ به صورت تجاری عرضه بشه.

توی آزمایش‌هایی که روی حیوانات انجام شد این دارو باعث رشد دندون‌های نسل سوم شد،

کاتسو تاکاهاشی، محقق ارشد و رئیس این مرکز میگه ایده رشد دندان‌های جدید رویای هردندانپزشکی هست و من هم از زمانی که دانشجوی کارشناسی ارشد بودم روی این موضوع کار کردم چون مطمئن بودم که شدنی هست.

اولین داروی رشد مجدد دندان در جهان به سمت آزمایشات بالینی در ژاپن حرکت می‌کند
یک دندان جدید در موش تحت درمان با داروی رشد مجدد دندان در حال رشد است. 
(عکس تهیه شده توسط کاتسو تاکاهاشی، رئیس بخش دندانپزشکی و جراحی دهان در بیمارستان موسسه تحقیقات پزشکی کیتانو)

آنودنتیا یک بیماری مادرزادی هست که باعث رشد کمتر دندون‌ها میشه و تخمین زده میشه ۱ درصد جمعیت این بیماری مادرزادی رو دارن.

محقق‌ها فهمیدن که پروتوئینی به اسم USAG-1 رشد دندون‌هارو محدود میکنه و به عبارت دیگه مسدود کردن عملکرد این پروتوئین باعث رشد دندون‌های بیشتری میشه، تیم تحقیقاتی تاکاهاشی تمرکز خودشون رو روی USAG-1 محدود کردن و دارویی که ازش صحبت میکنن کارش مسدود سازی همین پروتوئین هست.

توی آزمایش‌هایی که سال ۲۰۱۸ انجام شد موش‌هایی که دندون‌هاشون مادرزادی کم بود به کمک این دارو دندون‌های جدیدی پیدا کردن و نتایج این تحقیقات توی ژورنال‌های علمی آمریکایی تو سال ۲۰۲۱ منتشر شد که نظر خیلی‌هارو به خاطر اینکه اولین داروی بازسازی دندان توی دنیاست جلب کرد.

حالا به نظر میرسه دارو ازمایش‌های حیوانی خودش رو با موفقیت پشت سر گذاشته و در حال آماده سازی برای ازمایش‌های بالینی انسانی هست.

اولین داروی رشد مجدد دندان در جهان به سمت آزمایشات بالینی در ژاپن حرکت می‌کند
در عکسی که کاتسو تاکاهاشی، رئیس بخش دندانپزشکی و جراحی دهان در بیمارستان موسسه تحقیقات پزشکی کیتانو ارائه کرده است، دندان های جلویی یک موش خرما که با داروی رشد مجدد دندان درمان شده است، دیده می‌شود. این دارو باعث رشد یک دندان هفتم اضافی (مرکز) شد.

منبع

مقالات بیشتری بخوانید

2 thoughts on “اولین داروی رشد مجدد دندان در جهان به سمت آزمایشات بالینی در ژاپن حرکت می‌کند

  1. اشکان گفته:

    سلام توی دانشگاه سمنان هم از سلول های بنیادی برای تولید دندان طبیعی روی خرگوش ازمایش شد ونتایج مثبت هم داشته ولی دیگر خبری از ادامه این تحقیق نشد

  2. اشکان گفته:

    واقعا این طرح اگه به نتیجه برسه چه در ایران وچه در خارج از کشور خیلی امید ب زندگی زیاد خواهد شد ب خصوص در ایران که بهداشت دندان بسیاز ضعیف هست یکی به دلیل اینگه اگاهی بسیار پایین هست که دنداپزشکان هم از این نااگاهی استاده میبرن یکی عدم توجه خود مردم هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مجله راه‌دیجیتال