اولین دارو ساخته شده با هوش‌مصنوعی به تولید نزدیک است

اولین دارو ساخته شده با هوش‌مصنوعی به تولید نزدیک است

شرکت بیوتکنولوژی آمریکایی Insilico Medicine دارویی به اسم NS018_055 ساخته که برای بیماران مزمن ریوی که مشکلات تنفسی دارن طراحی شده، الان دارو وارد فاز دوم آزمایش انسانیه و در واقع نشون میده هنوز محقق‌ها دارن روی اینکه خوب کار میکنه یا نه تحقیق میکنن.

الکس ژاورونکو، مدیرعامل Insilico گفته این اولین داروی کاندید هست که وارد فاز دوم شده و میتونه پلی برای اتصال هوش‌مصنوعی و یادگیری عمیق به دنیای زیست‌شناسی و شیمی باشه. ما شاهد دوره جدیدی از داروسازی به کمک هوش‌مصنوعی هستیم. هوش مصنوعی میتونه بهره‌وری شرکت‌های دارویی رو ۲ برابر کنه.

شرکت Insilico Medicine از تجهیزات گرافیکی NVIDIA برای مدل‌های هوش‌مصنوعی خودش استفاده میکنه و به گفته انویدیا تولید داروی NS018_055 کمتر از ۱۸ ماه طول کشیده در صورتی که این فرایند به صورت عادی معمولا ۶ سال زمان لازم داره.

اینسیلیکو هم داره از مدل‌های هوش‌مصنوعی خودش برای کشف ۱۲ دارو استفاده میکنه که تاحالا ۳ مورد از اون‌ها به ازمایش بالینی رسیدن.

با توجه به اینکه معمولا ۹۰ درصد داروهایی که وارد فاز آزمایش بالینی میشن شکست میخورن باید دید داروی ساخته شده اینسیلیکو در نهایت موفق میشه یا نه.

با اتمام این‌ها اخبار زیادی از سرمایه‌گذاری صنعت پزشکی و داروسازی روی هوش مصنوعی وجود داره و به نظر میرسه به صورت رسمی وارد فاز کمک هوش‌مصنوعی به تولید علم و دانش شدیم.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید