سرویس GeoDNS چیست؟

سیستم نام دامنه جغرافیایی (GeoDNS) فرآیندی برای توزیع ترافیک بر اساس موقعیت درخواست‌ها هست. برای مثال شما تصمیم دارید دامنه google . com رو از داخل ایران باز کنید، میشه به کمک این سرویس گفت درخواست‌هایی که از سمت ایران میان به سرور ایران برن و درخواست‌های بقیه کشورهای دنیا به سرور آلمان بره، در واقع میتونید بر اساس موقعیت کاربر اونو به سرور دلخواه متصل کنید.

در واقع سرویس‌های CDN همچین خدماتی میدن ولی به کمک GeoDNS میتونید بدون نیاز به CDN سرویس مشابهش رو خودتون راه‌اندازی کنید.

مثلا من میتونم یک سایت وردپرسی داشته باشم، در کنار این میام ۳ تا سرور یا هاست دیگه توی آمریکا، آلمان و ایران هم میخرم و تمام مدیای سایت، از عکس تا ویدیو، فونت و … رو داخل این‌ها قرار میدم، بعد به GeoDNS میگم اگر کسی از قاره اروپا یا آسیا وارد شد اطلاعات رو از هاست آلمان بخونه، اگه از آمریکای شمالی یا جنوبی بود از سرور نیویورک من بخونه و اگه از داخل ایران بود از سرور ایران من عکس‌ها و مدیاها نمایش داده بشه.

این میتونه برای سایت‌هایی که بازدید بالایی دارند و دوست دارن در تمام دنیا سایت‌ها یا اپلیکیشنشون با سریع‌ترین سرعت باز بشه مفیده، البته که برای پروژه‌ها و سایت‌های کوچیک همچنان استفاده از یک سرویس CDN مثل کلادفلر میتونه راه‌کار ارزان‌تر و کم دردسرتری باشه.