آپدیت هسته اصلی ۲۰۲۴ گوگل و قوانین جدید ضد اسپم

بخشی از این داکیومنت رایگان است امکان ارسال دیدگاه دارد آپدیت شده است
مشخصات آپدیت گوگل
  • تاریخ انتشار آپدیت: ۱۵ اسفند ۱۴۰۳ «۵ مارس ۲۰۲۴»
  • نام آپدیت: Google March 2024 core update

آپدیت هسته گوگل مارس قرار هست با نشون دادن محتوایی که برای مردم مفیدتره و کم کردن محتوای زرد و کلیک‌بیت‌طور، کیفیت نتایج جستجو رو ببره بالا. همچنین سیاست‌های ضد اسپم جدیدی معرفی شده تا بهتر با رفتارهایی که ممکنه رو نتیجه جستجو توی گوگل تاثیر منفی بذاره برخورد کنن.

آپدیت هسته اصلی ۲۰۲۴ گوگل و قوانین جدید ضد اسپم

این آپدیت با بقیه آپدیت‌ها فرق داره و شامل تغییرات تو بخش‌های مختلفی از هسته موتور جستجو میشه. گوگل این کا رو به کمک AI انجام داده تا متوجه بشه کدوم بخش از محتواها مفید‌تر هستن.

دیگه نمیشه فقط گفت یه سیگنال خاص هست که گوگل باهاش میفهمه محتوا خوبه یا نه، الان کلی سیستم مختلف دست به دست هم میدن و حتی یه صفحه FAQ اختصاصی هم زدن تا بیشتر اونجا توضیح بدن.

از اونجایی که آپدیت پیچیده‌ست، روند اجرا شدنش خیلی طول کشید و تا ۷ اردیبهشت ۱۴۰۳ یا ۲۶ آوریل ۲۰۲۴ ادامه داشت. راستی اگه دوست دارید روند آپدیت‌های گوگل رو ببینید میتونید به داشبورد Google Search Status مراجعه کند.

در کل اگه تا حالا محتوای باکیفیت ساختید، لازم نیست نگران باشید. ولی اگه محتواهای کم کیفیت دارید احتمالا لازمه یه مقدار بیشتر در مورد این آپدیت بخونید.

سیاست‌های جدید برای مبارزه با اسپم

قوانین گوگل برای مبارزه با اسپم جوری طراحی شدن تا با شیوه‌هایی که میتونه رو کیفیت نتایج گوگل تاثیر منفی بذاره برخورد کنه. این آپدیت سه سیاست جدید اضافه میکنه برای جلوگیری از سوءاستفاده از دامین‌های منقضی شده، سوءاستفاده از تولید محتوای بی‌کیفیت، و سوءاستفاده از شهرت سایت.

توصیه اکید میشه تمام کسایی که سایت یا کانال دارن با قوانین ضد اسپم بیشتر آشنا بشن و مطمئن بشن دارن جلوش رو میگیرن. سایت‌هایی که این قوانین رو زیر پا بذارن، رنکینگ‌شون میاد پایین و حتی ممکنه اصلاً تو نتایج گوگل نمایش داده نشن. اگه گوگل جریمه‌شون کنه (spam manual action) یه پیام از طریق Search Console دریافت میکنن.

توضیح: در برخی موارد گوگل نشون داده با وجود جریمه پیامی در سرچ کنسول یا ایمیل نمایش نمیده.

سوءاستفاده از دامین‌های منقضی شده

این یعنی یه دامین که تاریخ انقضاش گذشته توسط یه آدم خریده میشه تا بتونه با قرار دادن محتوای بی‌ارزش روی اون رنکینگ سایت رو تو گوگل ببره بالا. مثلا ممکنه یکی که سایت شرط‌بندی داره، یه دامین قدیمی که قبلا برای یه سایت پزشکی بوده رو بخره، به امید اینکه از شهرت قبلی دامین استفاده کنه و بیاد بالا.

البته معلومه دیگه اینکار سهوی نیست و کسایی که اینکار رو میکنن هدفشون اینه که بدون زحمت بیان تو صفحه اول گوگل. این دامین‌ها هیچ ارزشی ندارن و فقط واسه فریب گوگل خریداری میشن. ولی اگه میخواین از یه دامنه قدیمی استفاده کنین هیچ اشکالی نداره، به شرطی که محتواش جدید، اصیل، و کاربرپسند باشه.

توضیح: وقتی دامنه‌ای میخرید به سوابق اون دامنه دقت کنید.

ادامه داکیومنت با تهیه اشتراک مادام‌العمر داکیومنت‌ها

با خرید یک اشتراک می‌توانید به تمام آپدیت‌های گوگل به صورت لحظه‌ای و برای مادام‌العمر دسترسی داشته باشید، این آپدیت‌ها به شکل منظم و فوری برای شما گردآوری خواهد شد.

  • دسترسی به نسخه کامل داکیومنت‌ها
  • دریافت رایگان داکیومنت‌های آپدیت گوگل بعدی
  • فعال‌سازی آنی دقیقا پس از ثبت‌نام

الگوریتم‌ها و آپدیت‌های گوگل را به ترتیب تاریخ مطالعه کنید

  1. آپدیت هسته اصلی ۲۰۲۴ گوگل و قوانین جدید ضد اسپم – تاریخ ۵ مارس ۲۰۲۴