شرکت رباتیک 1X’s مورد حمایت OpenAI  شبکه عصبی پیشرفته خود را به نمایش گذاشت

شرکت رباتیک 1X's مورد حمایت OpenAI  شبکه عصبی پیشرفته خود را به نمایش گذاشت

شرکت رباتیک 1X برای ارتقاء چشم‌انداز نیروی کار، مأموریتی در جهت ارائه نیروی کار فیزیکی فراوان به‌وسیله اندرویدهای هوشمند و ایمن به عهده گرفته است.

این شرکت که از پشتیبانی OpenAI برخوردار است، ادعا می‌کند هم‌ترازی انسان و محیط را در اولویت قرار داده است، سخت‌افزاری شبیه به فرم انسانی برای افزایش تطبیق‌پذیری طراحی می‌کند. این شرکت برای به حداکثر رساندن پتانسیل سخت‌افزار انطباقی، رویکرد خودمختاری گسترده‌ای در پیش گرفته است و رفتار حرکتی را مستقیماً از منابع بصری با استفاده از شبکه‌های عصبی آموزش می‌دهد.

1X که در ابتدا این سیستم را بر روی اولین روبات انسان‌نمای خود به نام EVE در سال 2023 بکار گرفت، اکنون جدیدترین پیشرفت‌های خود را در راستای توانایی‌ های اندرویدهایش مطرح می‌کند. طبق اعلام شرکت، این پیشرفت‌ها صرفاً از طریق یادگیری مستقیم داده‌ها صورت گرفته و نقطه عطفی برجسته و مهم در تکامل فناوری روباتیک به شمار می‌رود.

اندرویدهای 1X، که شبیه به انسان ها طراحی شده‌اند، قادر به تقلید حرکات انسان بوده و به‌‌راحتی در فضاهایی که ما حضور داریم حرکت می‌کنند. آن‌ها استادانه اشیاء روزمره را به‌دست می‌گیرند، از چهارچوب درها عبور می‌کنند و به‌منظور کمک‌رسانی و ارتقاء فعالیت‌های انسانی ادغام می‌شوند.

اندرویدهای 1X از یادگیری تجسمی (Embodied Learning) استفاده می‌کنند، رویکردی پیشرفته با هوش مصنوعی، که امکان ادغام نرم‌افزار هوش مصنوعی شرکت به‌طور مستقیم با بدنه فیزیکی ربات ها وجود دارد. این ویژگی به اندرویدها این امکان را می‌دهد تا به‌گونه مستقل با محیط خود تعامل داشته باشند، از تجربیات دنیای واقعی و ورودی‌های حسی یاد بگیرند. کارکنان از راه دور از هدست‌های واقعیت مجازی در داخل فضای مجازی 1X’s Studio برای آموزش اندرویدها در انجام وظایف گوناگون بهره می‌گیرند و بدین‌صورت هوش انسانی را با کارایی هوش مصنوعی تلفیق می‌کنند

این شرکت مدل‌های پایه خود را برای هوش تجسمی آموزش می‌دهد و به‌موازات آن، اقدام به ادغام مدل‌های جدید خود با آخرین مدل‌های برنامه‌ریزی سطح‌بالا و درک دستورالعمل های OpenAI می‌نماید. هدف کلی، تجهیز اندرویدها به قابلیت درک و اجرای وظایف از طریق دستورات صوتی است، که کاربردهای متنوعی از انجام امور خانه تا محیط‌های صنعتی شامل می‌شود.

شبکه عصبی

شرکت 1X ادعا می‌کند در ویدیویی که نشان‌ می‌دهد رفتار هر انسان‌نما توسط یک شبکه عصبی مبتنی بر بینایی اداره می‌شود که با فرکانس 10 هرتز عمل می‌کند و تمامی اعمال از جمله رانندگی، حرکات بازو، عملکرد دست، حرکات نیم‌تنه و موقعیت سر را کنترل می‌کند. هیچ کنترل از‌ راه دوری، تصاویر گرافیکی، ویرایش ویدیو، یا مسیرهای از پیش مشخص‌شده‌ای صورت نمی‌گیرد؛ همه فعالیت‌ها به‌صورت خودمختار توسط شبکه‌های عصبی و در زمان واقعی اجرا می‌شوند.

شبکه عصبی (Neural Network): این یک سیستم محاسباتی است که تا حدودى شبيه سيستم عصبى انسان عملکرد دارد. از مجموعه‌اى از واحدها يا گره‌هاى متصل به‌هم شکل گرفته که مانند نورون‌های مغز برای یادگیری از داده‌ها با یکدیگر ارتباط برقرار مى‌کنند.
یادگیری تجسمی (Embodied Learning): رویکرد هوش مصنوعی است که در آن عامل هوش مصنوعی به‌طور مستقیم با تعامل در یک محیط فیزیکی می‌آموزد، برعکس یادگیری تنها از طریق شبیه‌سازی‌های کامپیوتری.
OpenAI: یک آزمایشگاه تحقیقاتی برجسته هوش مصنوعی که بر پیشرفت هوش مصنوعی ایمن و مفید بشریت متمرکز است.

منبع

مقالات بیشتری بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مجله راه‌دیجیتال