هرآنچه در مورد GPT-5 میدانیم

هرآنچه در مورد GPT-5 میدانیم

شاید بشه گفت سال ۲۰۲۳ سال ترند استفاده از کلمه AI یا همون هوش مصنوعی بود، جوری که تقریبا تمام شرکت‌ها و کسب‌و‌کارها معادلات خودشونو تا سال‌ها بعد مجدد تغییر دادن.

البته کسی هم باور نمیکرد که یه چت‌بات متنی یعنی همون ChatGPT بتونه انقدر سر و صدا به پا کنه و تبدیل به محبوب‌ترین ابزار هوش‌مصنوعی تمام دوران‌ها بشه با این حال به نظر میرسه جای خودشو باز کرد.

نسخه فعلی ChatGPT رایگان که مبتنی بر GPT-3.5 هست از یک مدل زبانی LLM که از پردازش زبان طبیعی و NLP یادگیری ماشین استفاده میکنه، نسخه اولیه ChatGPT نوامبر ۲۰۲۲ منتشر شد و مارس ۲۰۲۳ کمپانی OpenAI از GPT-4 رونمایی کرد.

نسخه GPT-4 بر خلاف تمام مدل‌های قبلی رایگان نیست و برای دسترسی بهش نیاز به تهیه اشتراک ۲۰ دلاری هست ولی همچنان میتونید تا مدل GPT-3.5 رو استفاده کنید.

اگه براتون سوال هست که تفاوت این ۲ مدل چیه عکس زیر رو میتونیم برای شروع نگاه کنیم:

هرآنچه در مورد GPT-5 میدانیم

برای مثال میتونید ببینید که مدل GPT-3.5 میتونه پاسخ‌هارو سریع‌تر ارائه بده اما مدل GPT-4 جواب‌های مفید‌تر و استدلال‌های قوی‌تری و درک بالاتری داره.

تمام این‌ها به کنار، پیشرفت GPT-4 انقدر خوب بود که انتظارهارو شدیدا از GPT-5 بالاتر برده و حالا اینجا میخوایم در مورد این نسخه و چیزایی که ازش میدونیم صحبت کنیم.

GPT-5 چه زمانی منتشر میشه؟

هرآنچه در مورد GPT-5 میدانیم

قبل‌تر البته سم آلتمن گفته بود تا پایان ۲۰۲۳ خبری از GPT-5 نیست و احتمالا یه نسخه میانی مثلا GPT-4.5 داشته باشیم.

از زمان انتشار GPT-4 حداقل ۲ بار سم آلتمن گفت که روی GPT-5 کار نمیکنن و گفته بود ما کارهای زیادی برای انجام دادن داریم. البته ممکنه روی این نسخه کار بکنن ولی حتما و قطعا به صورت عمومی اعلام نمیکنن و تلاش دارن اول مقداری هیجانات و شاید ترس‌هایی که از هوش مصنوعی هست کاهش پیدا کنه.

به همین خاطر به احتمال زیاد نه امسال یعنی ۲۰۲۳ بلکه در سال ۲۰۲۴ مدل GPT-5 منتشر میشه.

GPT-5 قوی‌تره یا بهینه‌تر؟ چه انتظاراتی داریم

الان GPT-4 فقط قدر به پردازش درخواست‌ها با حداکثر ۸۱۹۲ توکن هست که به راحتی به ۶۱۴۴ کلمه ترجمه میشه، در واقع این اعداد ۲ برابر مدل قبلی یعنی GPT-3.5 هستن.

تا اینچه میشه متوجه شد که احتمالا مدل بعدی هم حداقل ۲ برابر افزایش توکن داشته باشه در کنار اینکه نباید یادمون بره، GPT-5 هم یک نسخه پولی هست و ممکنه حتی از GPT-4 گرون‌تر باشه و احتمالا GPT-3.5 یا یک نسخه آپدیت شدش آخرین مدل رایگانی باشه که میشه ازش استفاده کرد.

دلیلش هم برمیگیرده به اینکه هر مدل جدید‌تر به‌خاطر عظیم‌تر شدن نیاز به پردازش بیشتر داره و هزینه‌های نگه‌داری و سرور بیشتر داره که باعث میشه OpenAI هزینه‌های اشتراک‌هاشو بالاتر ببره.

یه نکته جالب هم اینکه تنها GPT-4 رایگانی که الان میتونید استفاده کنید BING AI هست.

چه‌چیزهای دیگه‌ای از GPT-5 میدونیم؟

  • به احتمال زیاد GPT-5 پایان پاسخ‌های اشتباه باشه و بشه به عنوان یه AI دقیق‌تر برای جاهای مهم حتی مثل آزمون‌ها ازش استفاده کرد.
  • میدونید که هر مدل نیاز به داده‌های برای تمرین داده شدن داره، الان GPT-4 توی چند مدل هست و برای مثال یک مدلش تا ۲۰۲۱ تمرین داده شده. البته بعد تر OpenAI یک نسخه هم منتشر کرد که داده‌های به‌روزی داره. تا اینجا اومدیم که بگیم با احتمالا بالا GPT-5 در تک نسخه با داده‌های به‌روز منتشر میشه.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید