گوگل بیش از ۱۷۰ میلیون نقد و بررسی جعلی را از Maps و Search حذف کرده است

گوگل بیش از ۱۷۰ میلیون نقد و بررسی جعلی را از Maps و Search حذف کرده است

گوگل روزانه نزدیک به ۲۰ میلیون ورودی و داده‌ مرتبط با کسب‌وکارها در نقشه گوگل (Google Maps) و بخش جستجو (Search) دریافت می‌کند. این داده‌ها مواردی مثل ساعات کاری، رتبه‌بندی‌ها، عکس‌ها، نظرات، فیلم‌ها و… را شامل می‌شوند. متاسفانه نظرات جعلی زیادی روی سرویس‌های گوگل وجود دارند. اما این غول فناوری سال گذشته یک الگوریتم یادگیری ماشینی جدید راه‌اندازی کرد که این موارد جعلی را سریع‌تر از همیشه شناسایی می‌کند. این الگوریتم در سال ۲۰۲۳ به حذف ۱۷۰ میلیون نظر جعلی منجر شد.

نظرات مشکوک در AI جدید گوگل حذف می‌شوند

دن پریچت، مهندس ارشد نرم‌افزار در Google Maps می‌نویسد که نظرات و بررسی‌ها قبل از انتشار، تحت بررسی دقیق سیستم‌های گوگل قرار می‌گیرند. همچنین این سیستم‌ها محتوای مشکوک را رصد می‌کنند. الگوریتم جدید یادگیری ماشینی راه‌اندازی شده در سال گذشته این فرآیند را سرعت می‌بخشد.

پریچت توضیح می‌دهد که این الگوریتم با بررسی سیگنال‌ها و نشانه‌های بلندمدت به صورت روزانه، الگوهای مشکوک در نظرات را سریع‌تر کشف می‌کند. بعضی نمونه‌های فعالیت مشکوک این هستند که یک فرد نظر یکسانی را درباره کسب‌وکارهای مختلف ثبت کند یا کسب‌وکاری به صورت ناگهانی تعداد زیادی امتیاز یک ستاره (مورد حمله ناگهانی و ثبت نظرات منفی) یا فقط امتیاز پنج ستاره دریافت کند.

الگوریتم نظراتی که در ازای پول ارسال می‌شوند را هدف قرار داده است

این الگوریتم برای مقابله با کلاهبردارانی که به کسب‌وکارها پیشنهاد می‌کنند در ازای دریافت پول، رتبه و نظرات مثبت آن‌ها را بهبود دهند نیز طراحی شده است. وقتی الگوهای این روش مشخص می‌شوند (بعنوان مثال دسته‌بندی خاص کسب‌وکارها)، الگوریتم ارتقا پیدا می‌کند تا این مشاغل را در مقابل کلاهبردارها حفاظت کند. گوگل می‌گوید تنها ظرف چند هفته بیش از ۵ میلیون تلاش برای ثبت نظرات جعلی درباره یک کلاهبرداری خاص را مسدود کرده است.

گوگل آمار قابل توجهی در تایید ادعاهای خود دارد. بیش از ۱۷۰ میلیون نظر به خاطر نقض قوانین شرکت سال گذشته حذف شدند که ۴۵ درصد از آمار سال ۲۰۲۲ بیشتر است. همچنین ۱۲ میلیون پروفایل جعلی مرتبط با کسب‌وکارها نیز شناسایی و حذف شده‌اند. بعلاوه در سال ۲۰۲۳، تعداد ۱۴ میلیون ویدیو که قوانین را نقض کرده بودند حذف شدند که این رقم دو برابر آمار سال قبل است. همینطور صاحبان کسب‌وکارها در برابر بیش از ۲ میلیون تلاش کلاهبرداری برای تصاحب پروفایل‌هایی که متعلق به آن‌ها نبوده، حفاظت شده‌اند.

گوگل با تلاش برای دستکاری سیستم توسط افراد به شدت برخورد می‌کند. این شرکت سال گذشته علیه یک کلاهبردار که بیش از ۳۵۰ پروفایل تجاری جعلی پست کرده بود و آنها را با بیش از ۱۴ هزار نظر تقلبی تقویت می‌کرد، اقدام قانونی انجام داد. این فرد سعی در فروش اطلاعات مصرف‌کنندگانی که با این پروفایل‌های جعلی تعامل داشتند را نیز در برنامه داشته است.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید