گوگل از Gemma مدل متن‌باز خود رونمایی کرد

گوگل از Gemma مدل متن‌باز خود رونمایی کرد

گوگل مدل جدید AI متن‌باز خودش یعنی Gemma را منتشر کرد و میگه این مدل از خانواده مدل قبلی یعنی Gemini هست و البته که با همکاری کمپانی دیپ‌مایند ساخته شده. Gemma از واژه لاتین “gemma” به معنای “گوهر” گرفته شده.

گوگل میگه Gemma در ۲ نوع Gemma 2B و Gemma 7B الان در دسترس هست که هر دو از پیش آموزش دیده و با تنظیم دستورالعمل ارائه میشن و میشه اون‌هارو حتی روی یک کامپیوتر یا لپ‌تاپ اجرا کرد.

مدل‌های Gemma «جِما» برای امن بودن هم آموزش دیدن، اینطور که داده‌های شخصی رو از بین داده‌هایی که بهشون داده میشه تشخیص میدن و میتونن این نوع از داده‌هارو حذف کنن. این مدل آماده هست تا متخصصان با تکنیک (tuning) عملکردش رو بهتر و کل مدل رو سفارشی‌سازی کنن.

گوگل در نظر دارد در آینده انواع Gemma بیشتری را برای طیف متنوع تری از برنامه های کاربردی معرفی کند. با این حال، کسانی که می‌خواهند همین الان کار با مدل‌ها را شروع کنند، می‌توانند از طریق پلتفرم علم داده Kaggle، نوت‌بوک‌های Colab شرکت یا از طریق Google Cloud به آنها دسترسی داشته باشند.

با استفاده از ویژگی multi-backed کراس نسخه ۳.۰، میتونید این مدل‌هارو روی TensorFlow، JAX و PyTorch اجرا کنید یا حتی از پیاده‌سازی‌های بومی JAX (بر اساس چارچوب FLAX) و PyTorch استفاده کنید. برای دریافت مدل‌ها به Kaggle Models مراجعه کنید.

منبع از صفحه رسمی داکیومنت گوگل جما / منبع دوم

دیدگاهتان را بنویسید