روش رتبه بندی گوگل | گوگل چطور کار می‌کند؟

برای شروع سئو در ابتدایی‌ترین بخش بیایید از ساده‌ترین مفاهیم آن شروع کنیم. همان‌طور که میدانید علم سئو این روزها به معنای بهینه‌سازی سایت برای افزایش رتبه در گوگل است. اما گوگل چطور کار می‌کند؟ مقاله‌ی پیش روی شما تولیدشده توسط خود گوگل است و راه دیجیتال آن را برای شما ترجمه و بهینه کرده است.

گوگل اطلاعات را از منابع مختلفی جمع آوری میکند

 1. صفحات وب
 2. محتوای ارسال شده توسط کاربر مانند موارد ارسالی کاربر در نقشه و گوگل بیزینس
 3. اسکن کتاب
 4. پایگاه های داده عمومی در اینترنت
 5. و بسیاری منابع دیگر

با این حال گوگل بیشتر روی صفحه وب تمرکز دارد.

گوگل سه مرحله اساسی را برای تولید نتایج از صفحات وب دنبال می کند

1- خزیدن

گوگل ربات‌های خود را ارسال می‌کند تا عملیات خزیدن در صفحه وب را انجام دهند. این عملیات ممکن است 2 حالت داشته باشد. صفحاتی که قبلاً خزیده شده‌اند و صفحاتی که برای گوگل جدید هستند. اگر صفحه را یک بار قبلاً بازدید کرده باشد پس باید تغییرات آن را در نظر بگیرید.

گوگل خود تلاش می‌کند تمام صفحات یک سایت را پیدا کند اما راحت‌تر آنکه صاحب یک وب سایت نقشه سایت بسازد و آن را به گوگل معرفی کند. این‌طور گوگل بسیار سریع‌تر صفحات یک وب سایت را پیدا خواهد کرد. البته روش‌های دیگری مثل سرویس‌های پینگ هم می‌توانند انتشار یا به روز رسانی یک نوشته را به گوگل اطلاع دهند. مثلاً اگر از سرویس بلاگر استفاده می‌کنید به محض انتشار یک نوشته به گوگل اطلاع خواهد داد.

هنگامی‌که گوگل یک URL صفحه را کشف می‌کند، از صفحه بازدید می‌کند یا می‌رود، تا بفهمد چه چیزی در آن وجود دارد. گوگل متن و محتوای غیر متنی و طرح کلی تصویری را تجزیه‌وتحلیل می‌کند تا تعیین کند که در نتایج جستجو کجا باید نشان داده شود. هرچه گوگل بهتر بتواند سایت شمارا درک کند، بهتر می‌تواند نتایج جست‌وجوی مناسبی به کاربران نمایش دهد.

چطور برای خزیدن بهتر به گوگل کمک کنیم؟

بررسی کنید که آیا گوگل می تواند به صفحات سایت شما دسترسی پیدا کند. گوگل به عنوان یک کاربر مهمان به وب دسترسی دارد (پس محتوا های شما باید برای عموم افراد در دسترس باشند). گوگل همچنین باید بتواند تمام تصاویر و سایر عناصر صفحه را ببیند تا بتواند آن را به درستی درک کند. می توانید با تایپ آدرس سایت یا صفحه خود در ابزار آزمایش سازگار با موبایل ، یک بررسی سریع انجام دهید.

همچنین استفاده از نقشه سایت می‌تواند به گوگل برای پیدا کردن صفحات سایت شما کمک کند. اگر نقشه سایت ندارید پس بهتر هست لینک مقالات شما در صفحات مختلف وجود داشته باشد. مثلاً اگر دسته بندی‌ها و بخش‌های مختلف سایتتان را در صفحه اصلی معرفی کرده باشید گوگل از طریق صفحه اصلی شما وارد صفحات داخلی خواهد شد و همین‌طور به عمق بیشتری می‌رود تا تمام سایت شما را مشاهده کند. پس بهتر است لینک دهی داخلی خوبی داشته باشید.

حالا که متوجه شدید گوگل به لینک‌های داخل صفحات شما اهمیت می‌دهد پس تمامی لینک‌های از جمله لینک‌های تبلیغاتی, لینک‌های موجود در دیدگاه‌ها و لینک‌های خارجی را بررسی کنید. می‌توانید در صورت لزوم از تگ‌های نوفالو و … استفاده کنید تا به گوگل بفهمانید که یک صفحه داخلی یا لینک خارجی را دنبال نکن.

نکته: گوگل هیچ هزینه ای بابت خزیدن بیشتر یا افزایش رتبه در نتایج دریافت نمیکند و اگر کسی چنین چیزی به شما گفته است اشتباه می کند. تمامی خدمات سرچ کنسول و رتبه بندی نتایج گوگل عادلانه و رایگان است.

2- ایندکس

بعد از کشف یک صفحه ، گوگل سعی می کند بفهمد صفحه مربوط به چیست. این فرآیند ایندکس نامیده می شود . گوگل محتوای صفحه را تجزیه و تحلیل می کند ، تصاویر و فایل های ویدیویی را فهرست بندی میکند و تمام این مجموعه اطلاعات را در خود ذخیره سازی میکند. این اطلاعات در رایانه های عظیم گوگل برای همیشه ذخیره سازی می شوند. البته اگر سایت شما حذف شود این اطلاعات هم حذف خواهند شد

چطور ایندکس بهتری داشته باشیم؟

 • زمانی که تصمیم دارید برای صفحه یک عنوان انتخاب کنید پیشنهاد میدهیم کوتاه باشد اما مهمتر اینکه معنی دار و موضوع صفحه را منتقل کند.
 • برای عناوین از تگ های هدینگ یا همان h1 h2 h3 و … استفاده کنید. ترتیب آن ها اهمیت ندارد. فقط استفاده کنید.
 • در صورتی که در داخل نوشته خود از تصویر و ویدیو استفاده کرده باشید گوگل آن ها را درک میکند و میتواند تشخیص دهد که احتمالا موضوع محتوای شما چیست. هر چند پیش نهاد میدهیم از و ویژگی توضیحات alt برای آن ها نیز استفاده کنید.

3- رتبه بندی

زمانی که کاربر وارد گوگل شده و متنی را جست و جو می کند گوگل سعی دارد تا مرتبط ترین نتیجه را به جست و جوی کاربر نمایش دهد. به همین خاطر معمولا به زبان و دستگاه مورد استفاده کاربر و موقعیت او و البته جست و جو های قبلی کاربر توجه دارد و بر اساس آن مناسبت ترین نتیجه را نمایش می دهد.

مثلا اگر کاربر جست و جو کنید تعمیرگاه های دوچرخه اگر در تهران باشد و گوگل تعمیرگاه های اصفهان را نمایش دهد کاربر کمی گیج می شود. پس نیاز است تا برای هر کاربر نتایج شخصی سازی شود.

برای بهبود رتبه بندی سایت خود چه کنیم؟

 • صفحات سایت شما سریع بارگذاری شوند و برای موبایل بهینه شده باشند.
 • نوشته های مفیدی در صفحات سایت خود قرار دهید و آن ها را به روز نگه دارید.
 • از گوگل سرچ کنسول استفاده کنید که یک راهنمای تجزیه و تجلیل خوب است و به شما کمک می کند تا آنالیز بهتری از سایت خود داشته باشید.
 • بخش سئو راه دیجیتال را دنبال کنید.
درس‌های سئو را به‌ترتیب بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید