شبکه مبتنی بر نور Li-Fi صد برابر سریع‌تر از Wi-Fi

شبکه مبتنی بر نور Li-Fi صد برابر سریع‌تر از Wi-Fi

امروز موسسه مهندسان برق و الکترونیک (IEEE) یه استاندارد ارتباط بی‌سیم به اسم 802.11bb منتشر کردن که مبتنی بر نور هست. مزایای استفاده از نور بجای امواج رادیویی (RF) انتقال داده‌های بی‌سیم سریع‌تر و مطمئن‌تر در کنار امنیت بیشتر در مقابل شبکه‌هایی مثل Wi-Fi و 5G هست.

در واقع Li-Fi قرار هست جای وای‌فای و شبکه‌های مخابراتی فعلی و نه حتی شبکه‌های سیمی رو بگیره چون هنوز اونا توی موارد زیادی مثل انتقال اطلاعات از جو به زمین یا بین ساختمان‌ها کاربرد زیادی دارن و Li-Fi بیشتر روی کاربردهای خاص خودش تمرکز داره.

توی این روش از نور تولید چراغ‌ها برای انتقال اطلاعات استفاده میشه، برای مثال اگر از یک اتاق بخوایم اطلاعات رو به اتاق دیگه ببریم نیاز هست در هر اتاق یک چراغ باشه، پس میبینیم که توی هر شرایطی نمیشه ازش استفاده کرد یا اگه از خونه خارج بشید دیگه LI-FI ندارید.

این هم عیب میتونه باشه و هم از نظر امنیت اطلاعات میتونه مفید باشه، در نهایت این تکنیک میتونه سرعت انتقال اطلاعات رو تا ۲۲۴ گیگابیت بر ثانیه برسونه که تقریبا ۱۰۰ برابر سرعت فعلی وای‌فای ۶ هست.

جهت یادآوری وای‌فای ۷ هم قبلا معرفی شده بوده و قرار هست از سال ۲۰۲۳ به دستگاه‌ها اضافه بشه که میتونه سرعت ۴۶ گیگابیت بر ثانیه رو داشته باشه و LI-FI به نسبت اون ۵ برابر سرعت بیشتری داره.

حالا که لای‌-فای به صورت استاندارد EEE 802.11bb منتشر شده تولید‌کننده‌ها هم میتونن با اطمینان روی اکوسیستمش کار کنن و محصولات خودشو منتشر کنن.

منبع

One thought on “شبکه مبتنی بر نور Li-Fi صد برابر سریع‌تر از Wi-Fi

دیدگاهتان را بنویسید