موزیلا هوش‌مصنوعی فایرفاکس را می‌سازد

موزیلا هوش‌مصنوعی فایرفاکس را می‌سازد

موزیلا اخیراً یک مدیرعامل “موقت” جدید تعیین کرده است و اولین اقدام به نظر می رسد تعدیل نیرو باشد. این شرکت حدود ۶۰ شغل یا ۵ درصد از نیروی کار خود را کاهش می‌دهد.

شرح وضعیت بنیاد موزیلا

موزیلا به‌عنوان شرکت مبدع مرورگر/ایمیل متن‌باز (اوپن سورس) از بقایای کمپانی Netscape ظهور کرد. فایرفاکس و تاندربرد از آن زمان پایدار مانده‌اند، اما صفحه mozilla.org/products نمونه خوبی از استراتژی اخیر موزیلا بوده است.

“فایرفاکس تنها یک شروع است!” در بالای صفحه نوشته شده است؛ سپس به تشریح پروژه های زیادی می پردازد که با کار اصلی موزیلا در ساخت یک مرورگر همسو نیستند. برنامه هایی مثل Mozilla Monitor (برای بررسی افشای اطلاعات شخصی)، Mozilla VPN، Pocket (یک برنامه مطالعه اخبار)، Firefox Relay (برای ساخت حساب‌های ایمیل موقت) و Firefox Focus (نسخه ای از فایرفاکس با تمرکز بر حفظ حریم خصوصی) وجود دارند.

موزیلا پروژه‌های موفقی مانند زبان Rust را داشته است

این حتی فهرست جامعی از محصولات اخیر موزیلا نیست. از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۰، پروژه هایی مثل سرویس انتقال فایل‌های رمزگذاری شده “Firefox Send” و مرورگر “Firefox Reality” با تمرکز بر واقعیت مجازی (که از 2018 تا 2022 ادامه داشت) به وجود آمدند. در سال ۲۰۲۲، موزیلا یک صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر ۳۵ میلیون دلاری به نام Mozilla Ventures راه‌اندازی کرد. البته همه پروژه های جانبی Mozilla شکست نمی خورند، زبان برنامه نویسی Rust که از ویژگی حافظه-ایمن بهره می برد در سال ۲۰۲۰ از دل Mozilla متولد شد و شاهد گسترش استفاده از آن در کرنل لینوکس و اندروید بوده‌ایم.

موزیلا یک شرکت کوچک است که با برخی از بزرگترین شرکت های فناوری جهان مثل اپل، گوگل و مایکروسافت رقابت می کند. همچنین به عنوان تنها مرورگری که نمی توان ریشه آن را به اپل و WebKit ردیابی کرد، برای وب به طور کلی بسیار مهم است (موتور Blink کروم مشتقی از WebKit است. Microsoft Edge مبتنی بر Chromium می باشد).

شرکت موزیلا حدود ۸۰ درصد از درآمد خود را از طریق یک توافق جستجو با گوگل که رقیب اصلی مرورگرش نیز هست به دست می‌آورد، بنابراین دقیقاً یک شرکت مستقل و قدرتمند نیست. این پروژه های غیر مرورگری را می‌توان به عنوان جستجویی برای منبع درآمد کمتر آسیب پذیر تلقی کرد، اما هیچ یک تاثیر آنچنانی در سود نهایی نداشته‌اند.

حالا اخبار می‌گوید موزیلا به دنبال چند استراتژی اصلاحی برای محصولاتش است. موزیلا همچنین می‌گوید سرمایه گذاری های خود را در Mozilla VPN، Firefox Relay و احتمالا Mozilla Monitor را کاهش خواهد داد. این شرکت همچنین پروژه Mozilla Hubs را تعطیل می‌کند، که یک دنیای مجازی سه بعدی بود که در سال ۲۰۱۸ راه‌اندازی شد، بله همینطور است، یک پروژه متاورس هم وجود داشت! ظاهرا “تقاضا از دنیاهای مجازی سه‌عدی دور شده است” و “این امر بر همه فعالان صنعت تأثیر دارد.” این شرکت همچنین در حال کاهش مشاغل در MozProd،” تیم زیرساخت خود است.

موزیلا روی هوش‌مصنوعی سرمایه‌گذاری می‌کند

در حالی که دنبال کردن حوزه‌هایی مثل واقعیت مجازی و متاورس نتیجه مطلوبی نداشت، اکنون موزیلا می‌خواهد به دنبال یک ترند جدید برود: هوش مصنوعی! موزیلا فرصتی را برای آوردن هوش مصنوعی به فایرفاکس به دست آورد که عمدتاً با تصاحب و ادغام محصول شرکت Fakespot شکل گرفت. علاوه بر این، یافتن محتوای عالی همچنان یک مورد کاربردی مهم برای اینترنت است. بنابراین، به عنوان بخشی از تغییرات صورت گرفته، تیم‌های Pocket، محتوا و تیم هوش مصنوعی یادگیری ماشین که از محتوا پشتیبانی می کنند را همگی تحت نظر مدیریت تیم فایرفاکس خواهیم آورد.

اکنون به نظر می رسد که Mozilla ممکن است بار دیگر بر فایرفاکس تمرکز کند اما هیچ بیانیه مشخصی در مورد اهمیت “فایرفاکس به عنوان مرورگر” در یادداشت‌های موزیلا وجود ندارد. در سال ۲۰۲۰ این شرکت دور دیگری از تعدیل نیرو داشت و گفت که می‌خواهد “سازمان فایرفاکس را بر رشد مرورگر اصلی متمرکز کند”، اما به نظر نمی‌رسد نتیجه‌ای برای آن وجود داشته باشد. سهم فایرفاکس در بازار حدود ۳ درصد از کل مرورگرها است و این رقم هر سال کاهش می یابد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید