معرفی ابزار نوت‌برداری هوش‌مصنوع NotebookLM گوگل

معرفی ابزار نوت‌برداری هوش‌مصنوع NotebookLM گوگل

گوگل در مراسم Google I/O تعدادی از آزمایش‌های AI-first در حال توسعه خودش رو معرفی کرد از جمله Project Tailwind که یک نوع دفترچه یادداشت جدید طراحی شده برای یادگیری سریع هست.

در واقع این اسم پروژه بود و حالا گوگل به صورت رسمی از محصول این پروژه یعنی NotebookLM رونمایی کرده که هدفش اختراع دوباره یادداشت هست، یعنی دیگه به روش‌های قدیمی یادداشت برداری نکنیم و حالا از سبک جدیدی از یادداشت برداری به کمک هوش‌مصنوعی استفاده کنیم.

یک مدل زبانی کاستوم شده که در خدمتم یادداشت برداری هست، البته فعلا برای آمریکا در دسترس هست تا مراحل ازمایشی خودشو سپری کنه و بعدتر در اختیار بقیه کشورها هم قرار بگیره

در دنیای فوران اطلاعات، مرتب کردن اهمیت زیادی دارد

دانش و اطلاعات زیاده ولی ارگانایز و مرتب کردنشون و بعدتر دسترسی به اون‌ها یه چالش برای اکثر مردم به حساب میاد، وقتی کلی یادداشت یا مقاله علمی ذخیره کردیم ولی از بین اونها‌ نمیتونیم جمع‌بندی کنیم یا بعد چند سال خیلی تروتمیز بهشون دسترسی داشته باشیم

اینجاست که NotebookLM خودشون نشون میده.

NotebookLM: یک دفترچه یادداشت AI برای همه و همه‌چیز

تصور کنید که یه مقاله یا یادداشت طولانی دارید که مجبورید اول خلاصش کنید، خب این کار لازم نیست، کافیه بندازید داخل NotebookLM و ازش بخواید یه نسخه خلاصه ازش بسازه و ذخیره کنه، یا موضوعی که به نظرتون خیلی پیچیدست رو به روش قابل فهم توضیح بده.

برای مثال میتونید یه فایل گوگل داک خودتون رو انتخاب کنید و ازش بخواید که ۱. نسخه خلاصه شدشو بسازه. ۲. نکات کلیدیشو براتون بنویسه. ۳. از اون گوگل داک براتون سوال بسازه تا مثلا برای امتحان یا آزمون و یادگیری ازش استفاده کنید.

مثلا یه دانشجوی پزشکی میتونه یه مقاله علمی در مورد علوم اعصاب بهش بده و به NotebookLM بگه یه لیست از اصطلاحات کلیدی مربوط به دوپامین برام بساز.

خلاقیت با NotebookLM آسان‌تر می‌شود

خیلی وقت‌ها نداشتن ایده یا دستیاره که باعث میشه سردرگم بشیم و کارهارو عقب بندازیم اما اینجا مثلا میشه به NotebookLM ده تا ایده تولید محتوا بدیم و بگیم مقداری بهشون پر و بال بده، یا اگه یه فیلم‌نامه نویس هستید کافیه بهش چند تا ایده بدید و بگید بر اساس اونا برام فیلم‌نامه کوتاه بنویس.

اگه یک کارآفرین هستید مثلا قراره شرکت یا محصولتون رو داخل یه جلسه معرفی کنید میتونید ازش سوال کنید که سرمایه‌گذارها معمولا چه سوال‌هایی میپرسن؟ تا برای جلسه‌ای که دارید آماده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید