کمپانی OpenAI ویژگی تشخیص چهره را برای GPT-4 آزمایش می‌کند

کمپانی OpenAI ویژگی تشخیص چهره را برای GPT-4 آزمایش می‌کند

کمپانی OpenAI گفته بود نسخه‌ چند وجهی از مدل GPT-4 منتشر کرده که قابلیت تشخیص چهره داره، ولی احتمالا به خاطر حریم خصوصی هنوز تصمیم نگرفته به صورت عمومی منتشرش بکنه.

در واقع GPT-4 جدا از اینکه میتونه متن‌هارو بخونه و درک کنه همین قابلیت رو برای تصاویر هم داره به خاطر همین شروع به همکاری با یک استارتاپ به اسم Be My Eyes کرد تا ویژگی‌هایی رو برای تحلیل تصاویر به GPT-4 اضافه کنه.

سندینی آگاروال محقق OpenAI گفته که دلیل عدم انتشار سیستم شناسایی چهره مسائل حریم خصوصی بود، البته همین الان این سیستم توانایی شناسایی چهره‌های معروف در اینترنت رو داره اما برای همه افراد قابل استفاده نیست. یکی از دلایل دیگش هم اینه که تو برخی از ایلات آمریکا و بخش‌هایی ازش اروپا قوانین حریم خصوصی خیلی سخت هستن، مثلا توی ایلینوی آمریکا استفاده از سیستم‌های تشخیص چهره به کسب اجازه از شهروندان نیاز داره.

یعنی بدون اجازه کسی نمیشه چهرش رو اسکن کنید، چه در بیرون و چه در مجازی، برای مثال یه نفر میتونه شکایت کنه که یک هوش مصنوعی در شبکه‌های اجتماعی چهره من رو اسکن کرده.

در کنار این ممکنه اشتباهات این سیستم هم حساسیت‌های زیادی ایجاد کنه، مثلا نتونه جنسیت یا مشخصات دیگه افراد رو درست بگه که توی خیلی از کشورها حساسیت زیادی روش هست.

با تمام این‌ها ولی وقتی یه شرکت روی یه ویژگی کار میکنه یعنی برنامه‌هایی برای انتشارش در آینده داره و احتمال میره که یه نسخه محدود ازش رو به صورت نیمه عمومی منتشر بکنه.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید