موتور جستجوی OpenAI از راه می‌رسد؟

موتور جستجوی OpenAI از راه می‌رسد؟

شرکت OpenAI، سازنده چت‌بات ChatGPT روی یک محصول جستجوی وب کار می‌کند که بخشی از ویژگی‌های خودش را از Bing مایکروسافت دریافت می‌کند. البته از قبل نشانه‌هایی مانند GPTBot که یک ربات خزنده وب است وجود داشت، کار این خزنده این است که صفحات تمام سایت‌های دنیارا برای OpenAI پیدا و آن‌هارا به صورت متن ذخیره کند.

اهمیت محصول جستجوگر OpenAI
بسیاری از کاربران به صورت غیررسمی از ChatGPT به عنوان موتور جستجو استفاده می‌کنند. اگر OpenAI این محصول را عرضه کند، پتانسیل جذب حجم چشمگیری از ترافیک اینترنتی و تاثیر روی کسب‌و‌کارها را دارد.

آیا OpenAI می تواند رقیب گوگل شود؟
ایده وجود موتورهای جستجو متنوع همیشه جذاب است. با این حال در حال حاضر ایجاد یک موتور جستجوی واقعا رقابتی با گوگل توسط OpenAI دور از ذهن به نظر می‌رسد اما فراموش نکنید سهم‌خواهی از بازار حتی برای ۱ درصد می‌تواند زنگ‌خطری در گوگل باشد.

نگاهی به تلاش های مایکروسافت
شرکت عظیمی مانند مایکروسافت طی دو دهه گذشته و با تمام سرمایه‌گذاری‌های کلان خود در موتورهای جستجو هیچ زمان نتوانتند گوگل را در این بازار شکست دهند، تاجایی که مدیرعامل مایکروسافت اعتراف میکند مردم دیگر جستجو را با گوگل میشناسند.

رقیبان ناموفق گوگل
در طول زمان شاهد ظهور موتورهای جستجویی همچون Blekko، Cuil، Neeva و … بوده‌ایم که با کلی سر و صدا وعده جایگزینی برای گوگل را دادند و در نهایت موفق نبودند. واقعیت موجود این است که همواره “جستجوی گوگل” رقیب اصلی همه محسوب می شود.

مقایسه آماری بین ChatGPT و گوگل
برای درک فاصله زیاد فعلی، آمار را ببینید: ۸۴.۲ میلیارد بازدید ماهانه گوگل درمقابل ۱.۶ میلیارد بازدید ChatGPT در دسامبر گذشته میتواند میزان اختلاف ۲ شرکت را نمایش دهد، با این حال جستجو در طول روز معمولا استفاده بیشتری نسبت به چت کردن با چت‌بات‌ها دارد.

در صورتی که OpenAI تصمیم بگیرید ویژگی جستجوی جدید خودش را به صورت مستقل عرضه کند و آن را با توانایی‌های AI ادغام کند با توجه به حجم ۱۰۰ میلیونی مشتریان خودش یک‌شبه به دومین موتور جستجوی دنیا تبدیل خواهد شد.

از طرفی به نظر می‌رسد برنامه‌های OpenAI به نسبت گوگل کاملا مشخص‌تر و واضح‌تر هستند، برای مثال این شرکت سعی می‌کند سرویس‌هایی مجزا از هم داشته باشد، در شرایطی که گوگل هنوز تکلیفش با AI معرفی شده خود یعنی Gemini مشخص نیست، همزمان آن‌را دستیار معرفی کنید، ابزار جستجو است یا چت‌بات برای کارهای روزانه و یا مناسب کسب‌و‌کارها؟ تا به اینجا Gemini نشان دهنده در هیچکدام آنقدر خوب نیست.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید