سم آلتمن خالق ChatGPT و OpenAI کیست؟

سم آلتمن خالق ChatGPT و OpenAI کیست؟

سم آلتمن «Sam Altman» یک کارآفرین، سرمایه‌گذار، برنامه‌نویس و وبلاگ‌نویس آمریکایی است که در حال حاضر مدیر عامل OpenAI و قبلا رئیس Y Combinator بوده است. او یکی از شخصیت‌های موفق و مشهور در صنعت فناوری است که در بسیاری از شرکت‌های پرآوازه مانند Reddit، Pinterest و Airbnb سرمایه‌گذاری انجام داده است. در این مقاله، می‌خواهیم زندگی و فعالیت‌های او را بیشتر بشناسیم.

سم آلتمن در 22 آوریل 1985 در شیکاگو، ایلینوی به دنیا آمد. او در سنت لوئیس، میزوری بزرگ شد و در آنجا کامپیوتر شخصی خود را در سن هشت سالگی دریافت کرد. او علاقه زیادی به برنامه‌نویسی و کارآفرینی داشت و در دوران دبیرستان، شرکت‌هایی مانند Finishing First و LocationDrive را تأسیس کرد. او پس از فارغ‌التحصیلی از دبیرستان، وارد دانشگاه استنفورد شد و در رشته علوم کامپیوتر تحصیل کرد. اما او پس از یک سال و نیم، دانشگاه را رها کرد و به کالیفرنیا نقل مکان کرد تا بر روی شرکت خود، Loopt، که یک سرویس مکان‌یابی اجتماعی بود، کار کند.

Loopt یکی از شرکت‌هایی بود که در سال 2005 توسط Y Combinator، که یک شتاب‌دهنده استارتاپ است، حمایت شد. سم آلتمن با پل گراهام، بنیان‌گذار Y Combinator، آشنا شد و از او الهام گرفت. او در سال 2012 به عنوان یکی از مدیران ارشد Y Combinator به کار خود ادامه داد و در سال 2014 به عنوان رئیس این شتاب‌دهنده منصوب شد.

او در این موقعیت، بسیاری از استارتاپ‌های موفق مانند Dropbox، Airbnb، Stripe، Reddit، ZenPayroll و غیره را حمایت و راهنمایی کرد. او همچنین در سال 2015، یک برنامه آموزشی رایگان به نام Startup School را راه‌اندازی کرد که هدف آن آموزش مهارت‌های کارآفرینی به هزاران نفر در سراسر جهان بود.

در سال 2015، سم آلتمن با ایلان ماسک، بنیان‌گذار تسلا و اسپیس‌ایکس، و چندین شخصیت دیگر در حوزه فناوری، شرکت OpenAI را تأسیس کرد. این شرکت یک موسسه تحقیقاتی غیرانتفاعی است که هدف آن ایجاد هوش مصنوعی عمومی (AGI) است که به نفع بشریت باشد و خطرات آن را کاهش دهد. سم آلتمن در ابتدا به عنوان هم‌رئیس این شرکت فعالیت می‌کرد و در سال 2019 به عنوان مدیر عامل آن منصوب شد. او در این موقعیت، بر روی پروژه‌های مختلفی مانند ChatGPT، یک ربات گفتگویی پیشرفته که می‌تواند با انسان‌ها در موضوعات مختلف صحبت کند، کار کرده است.

سم آلتمن همچنین یک سرمایه‌گذار فعال در حوزه رمزارزها است. او در سال 2023، یک شرکت جدید به نام Worldcoin را راه‌اندازی کرد که هدف آن ارائه یک رمزارز جهانی است که بر اساس اسکن چشم کاربران توزیع می‌شود. او اعتقاد دارد که این رمزارز می‌تواند به ایجاد یک جامعه عادلانه و شفاف کمک کند. او همچنین در سال 2023، یک کتاب به نام The Future of Humanity منتشر کرد که در آن دیدگاه‌های خود را در مورد چالش‌ها و فرصت‌هایی که هوش مصنوعی برای بشریت ایجاد می‌کند، بیان کرده است.

او همچنین یک پیش‌بینی‌کننده و یک پریپر (prepper) است که برای مواجهه با احتمال بروز بحران‌های آینده، مواد غذایی، طلا، اسلحه و ماسک‌های گازی را ذخیره کرده است.

One thought on “سم آلتمن خالق ChatGPT و OpenAI کیست؟

  1. آواتار از  صالح سپهری‌فر
    صالح سپهری‌فر میگوید:

    چند سال پیش یک کتاب راهنمای راه‌اندازی استارتاپ هم نوشته که به نظرم خیلی جالبه. کتابش خیلی کم‌حجمه، ولی بسیار پرمغز. به صورت آنلاین هم در دسترسه:

    https://playbook.samaltman.com

    البته تا جایی که میدونم چند سال پیش توی ایران به فارسی هم ترجمه شده.

دیدگاهتان را بنویسید