واتیکان کتاب راهنمای اخلاق هوش مصنوعی خود را منتشر کرد

واتیکان کتاب راهنمای اخلاق هوش مصنوعی خود را منتشر کرد

واتیکان و پاپ کتابی برای راهنمای اخلاقی در مورد هوش‌مصنوعی منتشر کردن که توی این کتاب دستورالعمل‌هایی وجود داره که نتیجه همکاری بین پاپ پ مرکز اخلاق کاربردی دانشگاه سانتاکلارا مارککولا هست.

در کنار این کتاب پاپ و این دانشگاه با هم یه موسسه فناوری و اخلاق و فرهنگ به اسم ITEC راه اندازی کردن که اولین پروژشون همین ITEC هست. اینکه استدلال‌های پاپ چقدر میتونه واقعا درست باشه به کنار اما علاقه پاپ رو به هوش مصنوعی ممکن هست نشون بده.

پاپ همیشه یکی از رهبران امروزی به حساب میاد و همیشه گفته فناوری چیز خوبی هست، پدر برندان میگه مدیران فناوری سیلیکون ولی همیشه پیش ما میان و میگن شما باید مارو کمک کنید، چیزهایی توی افق فناوری وجود داره که ما آماده اونا نیستیم.

البته از یک نظر دیگه وقتی تمام کشورها در حال تلاش هستن تا قوانینی رو برای هوش‌مصنوعی بذارن اینکه واتیکان زودتر از همه یک دستورعمل منتشر میکنه هم در نوع خودش جالب هست.

اصل کتاب به هفت دستورالعمل تقسیم میشه، مثل احترام به کرامت و حقوق بشر، ترویج شفافیت و توضیح‌پذیری و … و بعد از اون هفت راهنما به ۴۶ مرحله قابل اجرا با مثال و تفاریف تقسیم میشه.

مثلا اصل احترام به کرامت و حقوق بشر شامل تمرکز بر حریم خصوصی و رازداری هست، حتی داخل کتاب میگه برای عملی کردن اون باید تعهد داده بشه بیش از اون چیزی که لازم نیست داده‌ها جمع‌آوری نشه.

البته قبل‌تر کارشناس‌های هوش‌مصنوعی گفته بودن بیشتر این نگرانی‌ها در مورد هوش‌مصنوعی مسیر اشتباهی داره، برای مثال هوش مصنوعی‌های فعلی توان و قدرت زیادی ندارن، و حداکثر اثر مخرب اون‌ها برای کارهایی مثل کلاهبرداری یا تولید فیک‌نیوز و … هست که خب دولت‌ها باید قوانین محکمی در مورد کلاهبرداری و جعل اخبار داشته باشن، نه اینکه ابزار رو محدود کنن.

مثلا برای چاقوهایی که قتل انجام میدن قانون نمینویسن و برای قتل قانون وجود داره. به هر حال حرکت واتیکان و نگاه اخلاقی به موضوع در نوع خودش جالب هست.

اگر علاقه به دانلود این کتاب دارید به منبع زیر مراجعه کنید.

منبع

مقالات بیشتری بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مجله راه‌دیجیتال