چرا برنامه X ایلان ماسک می‌خواهد شبیه به وی‌چت شود

چرا برنامه X ایلان ماسک می‌خواهد شبیه به وی‌چت شود
چرا برنامه X ایلان ماسک می‌خواهد شبیه به وی‌چت شود

ایلان ماسک اخیرا اسم توییتر رو به X تغییر داده و راهی رو تصمیم داره شروع کنه که در نهایت این برنامه چیزی شبیه به WeChat بشه، برنامه‌ای خاطره‌انگیز که زمانی در ایران بخش زیادی از مردم ازش استفاده میکردن.

اما وی‌چت الان به چی تبدیل شده؟

وی‌چت رو در چین به یک برنامه همه‌کاره میشناسن، در کنار اینکه یک پیام‌رسان و شبکه اجتماعی هست امکانات دیگه‌ای مثل خدمات پرداخت، رزرو هتل و بلیط هواپیما در کنار خدمات دلیوری غذا و خدمات پرداخت رو داره.

در کنار این‌ها یک کیف پول هم در اختیارتون میذاره تا وقتی بیرون میرید پرداخت‌هاتون رو با این کیف پول انجام بدید. بخش‌های دیگه‌ای مثل اخبار روز و بازی‌های موبایلی و حتی قرار ملاقات رو هم داره، در واقع توی این اپلیکیشن میشه هرکاری رو انجام داد.

همین دلیل محبوبیت زیادش در چین هست تا جایی که امروز ۱.۵ میلیارد نفر در چین ازش استفاده میکنن. در واقع میشه گفت ترکیبی از واتساپ، فیسبوک، تیندر، Uber، اپل پی و کلی برنامه دیگه میشه.

روزهای اول البته مثل واتساپ بود و بعد‌تر ویژگی‌های دیگه‌ای مثل ارسال پست رو اضافه کرد، نکته جالب اینه که خدمات مالی که امروز وی‌چت میده خیلی گستردست، برای مثال با کیف پولش هر فروشگاهی که برید میتونید با QR کد پرداخت انجام بدید، قبض‌هارو پرداخت کنید و از امکان سرمایه‌گذاری بهره بگیرید و حتی وام درخواست کنید.

در کنار این‌ها وی‌چت با دولت چین هم همکاری داشته و بخشی از خدمات دولتی مثل خدمات درمانی و اطلاعات بیمه‌اجتماعی و … رو هم داخل اپلیکیشن بهتون میده.

آیا این برنامه در غرب کار خواهد کرد؟

خب Kecheng Fang از دانشگاه هنگ کنگ میگه مردم چین خیلی دیر به اینترنت دسترسی پیدا کردن، به خاطر همین خیلی از کامپیوتر استفاده میکنن و بیشتر مردم کاراشون رو با موبایل انجام میدن، به خاطر همین ساخت یک برنامه همه‌کاره با موبایل یکی از دلایل موفقیت وی‌چت در چین بود.

در کنار این فانگ میگه تفاوت رایج مردم غرب با چین اینه که توی چین تمام مردم قبول کردن که پرداخت‌هاشون رو دیجیتالی انجام بدن ولی توی غرب هنوز بخشی از مردم با پول نقد و کارت اعتباری کار میکنن.

تا اینجا ولی باید یادمون باشه که ایلان‌ماسک در مورد خدمات پرداخت بی‌تجربه نیست، قبلا بیزینس معروف پی‌پال رو تاسیس کرده و احتمال این وجود داره که چیزی شبیه به پی‌پال رو با سادگی بیشتر در X داشته باشیم.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید