سولانا چیه؟ شبکه غیرمتمرکز برای دَپ‌ها

سولانا چیه؟ شبکه غیرمتمرکز برای دَپ‌ها

دَپ‌ها (dapps) برنامه‌های غیرمتمرکزی هستن که روی شبکه بلاک‌چین اجرا میشن و تو چند سال گذشته هم پیشرفت زیادی داشتن، از بازی ها گرفته تا پلتفرم‌های مالی غیمتمرکز (DeFi) روی شبکه بلاکچین راه‌اندازی کردن و کاربران هم خیلی نسبت بهش علاقه نشون دادن.

ولی یه مشکل بزرگ وجود داره اونم اینه که اکثر دپ‌ها روی اتریوم اجرا میشن، این افزایش تقاضا باعث ازدحام شبکه و افزایش هزینه تراکنش شد.

سولانا چیه؟

سولانا (solana) یک یک پروژه بلاکچین پیشرفته اوپن‌سورس هست که سال ۲۰۱۷ تاسیس میشه، هدفش این بود که همین مشکل رو برطرف کنه و با فناوری‌های پیشرفته‌ای نسب بعدی دپ‌هارو راه‌اندازی کنه.

سولانا مقیاس‌پذیر،امن و کاملا غیرمتمرکزه و میتونه هزاران گره رو بدون کاهش کارایی پشتیبانی کنه، سولانا سال ۲۰۲۰ وارد شبکه اصلی شد هرچند که هنوز یه پلتفرم ازمایشی هست.

سولانا چطور کار میکنه؟

ویژگی اصلی سولانا سیستم اجماع اثبات سهام (PoS) هست که توسط چیزی به اسم Tower Consensus تقویت میشه، این سیستم کمک میکنه که شبکه‌های توزیع شده به توافق برسن و در برابر حمالت گره‌های مخرب هم کارایی داشته باشن.

چرا سولانا؟

میتونه ۵۰ هزار تراکنش در ثانیه (TPS) رو در پیک بار پردازش کنه، تقریبا ۱۰۰۰ برابر سریع‌تر از بیت‌کوین و بیش از ۳۰۰۰ بار سریع‌تر از استریوم هست.

منبع / وب‌سایت پروژه

دیدگاهتان را بنویسید