۵ پیشنهاد برنامه‌ریزی مالی ماهیانه از جن گلانتز

۵ پیشنهاد برنامه‌ریزی مالی ماهیانه از جن گلانتز

جن گلانتز که کارآفرین و نویسنده آمریکایی هست توی یه مقاله به ۵ روش برای پس‌انداز و مخارج ماهیانه اشاره کرده و گفته اینارو از یکی از دوستام یاد گرفتم که اینجا میخوام به اشتراک بذارم.

در ادامه مقاله رو از زبان جین گلانتز میخونید: «تغییرات و خلاصه‌سازی شده»

همیشه به نظرم بودجه بندی غیرممکنه چون خیلی وقت‌ها یک برنامه بودجه بندی درست میکردم ولی ماه آینده بهش عمل نمیکردم و رسما فراموش می‌شد.
یکی از برنامه‌های زندگیم این بود که این عادت بد رو کنار بذارم و بودجه‌بندی رو جدی دنبال کنم که خب از خیلی افراد هم کمک کردم و خودم هم تحقیق‌های زیاد انجام دادم

یکی از دوستام که مادر ۳ فرزند بود همیشه به بودجه‌بندی وفادار بود و من نشون میداد چطور تونسته با ۵ تکنیک این‌کارو همیشه انجام بده و ماهانه ۱۰۰۰ دلار پول پس‌انداز بکنه و در اینجا چیزایی نوشتم که الهام گرفته از توصیه‌های ارزشمند دوستم هست.

۱. واقع بین باش

یکی از بزرگترین اشتباهات من این بود که بودجه بندی رو مینوشتم که اجرا کردنش ممکن نبود، یعنی همیشه ۲۵ درصد کمتر از خرج‌های واقعی ماهانم بود به خاطر همین برای شروع بودجه بندی شما باید به اندازه خرج ماهیانه الانتون باشه و برای ماه‌های بعدی میتونید بر اساس دسته‌هایی که درست کنید کاهش هزینه‌هارو برای پس‌انداز بیشتر شروع کنید.

۲. آن را به طور منظم به روز کنید

نوشته بودجه ماهیانه خیلی وقت‌گیره و واقعا خسته کنندست حتی وقتی از روی دست کسایی که بودجه بندی میکنن انجامش بدید، به خاطر همین ساخت بودجه‌بندی رو سخت‌نگیرید و در ازاش سعی کنید همیشه آپدیتش کنید، مثلا آپدیت کردن بودجه برای من به یک تمرین روزانه تبدیل شده و هر شب بعد از شما پای اکسل میشینم و چیزایی که توی طول روز خرج کردم رو مینویسم و در هزینه‌های ماه جاری غوطه‌ور میشم. این به من کمک میکنه که از نظر مالی آگاه‌تر بشم و آخر هفته با خریدی که برنامه‌ریزی نکردم غافلگیر نشم.

اشکالی ندارد اگر در طول ماه برنامه را تغییر دادید

من همیشه فکر میکردیم اگر بودجه‌بندی ماه رو نوشتم پس حتما باید مو به مو بهش عمل کنم ولی اشکالی نداره اگه به برنامه خودتون نگاه کنید و مثلا اگه هزینه زیادی رو برای رستوران نوشتید و حالا لباس زیر لازم دارید میتونید از هزینه‌های اون کم کنید و به هزینه لباس اضافه کنید.

من هر یکشنبه «روز تعطیل» میشینم و یک بار برنامه همون ماه رو داخلش تغییراتی میدم، در واقع روی کل مبلغ حساس باشید، مهم نیست پول‌ها کجا میرن.

برای مخارج غیرمنتظره برنامه‌ریزی کنید

من هیچوقت توی برنامه‌ریزیم دسته اضطراری نداشتم و مثلا که بدون برنامه اتفاقای میفتاد مثلا بیمار می‌شدم یا خونه تعمیراتی لازم داشت خیلی عصبانی می‌شدم و دیگه کل برنامه ماه رو هم رها میکردم چون نتونسته بودم بهش عمل کنم.

به خاطر همین همیشه اگه یه بخشی به عنوان موارد اضطراری داخل برنامه‌ریزی ماهیانه بذاریم فشار و اضطراب کمتری رو تحمیل میکنیم.

یاد بگیرید که نه بگویید

برنامه‌ریزی بهتون یاد میده که هر ماه برای چیزهایی مثل موارد غذایی یا فعالیت‌های دوستانه چقدر هزینه کنید، داشتن این ساختار بهتون کمک میکنه که در جای درستش بتونید نه بگید.

مثلا رویداد‌ها یا ساعت‌های خوش و سفرهای آخر هفته، اگه اونارو داخل برنامه خودم وارد نکردم پس میتونم ردشون کنم چرا که هزینه به برنامه ماهیانه من اضافه میکنن.

راحت در مقابل این‌طور هزینه‌ها تسلیم نشویم.

اصل این مقاله در ابتدا در سپتامبر ۲۰۲۱ منتشر شد. منبع

مقالات بیشتری بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مجله راه‌دیجیتال