شبکه چیست؟

بیشتر درس رایگان است آزمون دارد امکان ارسال دیدگاه دارد
مشخصات درس<br />

شماره درس: ۲۵۳۱۹
از سری درس‌های: مفاهیم و اصول شبکه

در آزمون این درس چه مطالبی ممکن است وجود داشته باشد؟

  • معنای لغت و مفهوم کلی شبکه را توضیح داده و در کنار آن این مفاهیم را در دنیای کامپیوتری شرح دهید.
  • چه دستگاه‌هایی را می‌توان با یکدیگر شبکه کرد و فرایند شبکه از چه طریقی انجام می‌شود.
  • شبکه چه کاربردهایی می‌تواند داشته باشد

شبکه به چیزهایی میگن که به همدیگر متصل هستن. مثلا شما با دوستانتون از طریق اشتراک بینتون مثل علایق، تفریحات، یا مهارت‌هاتون شبیه به هم هستید. دقیقا هرچیزی میتونه شبکه باشه و خوبه که به مثال‌های دیگه هم نگاه کنیم.

سیستم حمل‌ونقل عمومی شهر در واقع یک شبکه ارتباطی هست، سیستم برق ملی کشور شبکه‌ای از توزیع و انتقال برق هست، یا سیستم پست شبکه‌ای از ارسال و دریافت نامه و بسته‌هاست، تمام این‌ها شبکه هستن چون به طریقی میتونند با همدیگه در ارتباط باشند.

تعریف کلی شبکه: به اتصال «چیزها» با یکدیگر شبکه می‌گویند.

شبکه‌های کامپیوتری

 درسته که شبکه مفهوم و معنی کلی داره ولی معمولا وقتی در مورد شبکه صحبت میکنیم منظور ما شبکه‌ای از دستگاه‌ها و کامپیوتر ها هست که به همدیگه متصل هستن. برای مثال اگه کابل‌های LAN رو باهاش آشنا باشید همون‌که تا همین چند سال پیش پورت اون کنار لپ‌تاپ‌ها هم بود «به خاطر باریک شدن لپ‌تاپ‌ها این پورت حذف شد» به کمکش میشد ۲ تا کامپیوتر رو به همدیگه متصل کرد.

تعریف شبکه در دنیای کامپیوتری: شبکه به گروهی از کامپیوترها و دستگاه‌ها گفته می‌شود که تحت یک پروتکل با همدیگر در ارتباط هستند.

شبکه چیست؟

 توی کامپیوتر، یه شبکه میتونه از دو یا حتی میلیاردها دستگاه ساخته شده باشه. این دستگاه‌ها همه چیز هستن، از لپ‌تاپ و موبایل تا دوربین مداربسته، چراغ‌راهنمایی و … در واقع هر دستگاهی که توانایی اتصال به شبکه‌رو داشته باشه و لزوما قرار نیست فقط لپ‌تاپ‌ها یا کامپیوترها باشن.

 برای مثالی که تیم tryhackme برای شبکه زده میگه مثلا آلیس، باب، و جیم یک شبکه کوچیک برای ارتباط بین خودشون ساختن. توی این شبکه میتونن اطلاعات رو ارسال یا دریافت کنن، این اطلاعات میتونن در قالب‌های مختلفی باشن برای مثال برای دوستتون فایل یا یک فیلم بفرستید یا یک بازی کامیپوتری در این شبکه میتونه امکان بازی کردن با همدیگه رو برای شما فراهم کنه، پس میدونیم که شبکه‌ها کاربردهای زیادی میتونن داشته باشن.

شبکه چیست؟

درس‌های دیگر شبکه را به ترتیب مطالعه کنید

  1. شبکه چیست؟
  2. اینترنت چیست؟
  3. شناسایی دستگاه‌ها در شبکه
  4. پینگ: اولین دستور شبکه

توضیحات: درس‌های شبکه پیش‌نیاز درس‌های مرتبط با کلادفلر و سرویس‌های شبکه و CDN هستند.

سایر درس‌هارا به ترتیب مطالعه کنید

  1. شبکه چیست؟

توضیحات: درس‌ها همیشه آپدیت خواهند شد و هر زمان با آمدن به همین بخش می‌توانید درس‌های جدید را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید