پینگ: اولین دستور شبکه

بیشتر درس رایگان است آزمون دارد امکان ارسال دیدگاه دارد
مشخصات درس

شماره درس: ۲۵۳۲۲
از سری درس‌های: مفاهیم و اصول شبکه

در آزمون این درس چه مطالبی ممکن است وجود داشته باشد؟

  • پینگ چطور کار می‌کند و اصول و ساختار عملکرد پینگ را توضیح دهیم.
  • پس از ارسال دستور پینگ چه شرایطی بر کاهش یا افزایش آن در شبکه تاثیر گذار است.
  • بتوانیم یک دستور پینگ برای دامنه‌ها یا برای IP ها در سیستم‌عامل‌های مختلف ارسال کنیم.

پینگ «Ping» از بسته های ICMP (پروتکل پیام کنترل اینترنت) استفاده میکنه تا کارایی اتصال بین دستگاه‌ها رو تعیین کنه، مثلا اینکه آیا اصلاً اتصالی وجود داره یا نه، مدت زمانی که طول میکشه تا بسته‌های ICMP بین دستگاه ها منتقل و برگشت داده بشن رو دستور پینگ اندازه‌گیری میکنه.

پینگ: اولین دستور شبکه

وقتی در دنیای اینترنت از پینگ صحبت می‌کنیم خیلی سریع نگاه‌ها به سرعت اینترنت ما و سرعت سرور مقصد میره، که البته بی‌دلیل نیست، چون پینگ مدت زمانی هست که طول میکشه بسته‌های ICMP بین دستگاه شما تا مقصد رفت و برگشت دارن.

این کار با استفاده از بسته echo (پژواک) در ICMP و در ادامه بسته echo reply (پژواک پاسخ) از دستگاه هدف انجام میشه.

برای مثال اگه شما داخل خونه خودتون ۲ تا دستگاه دارید که اون‌هارو با هم شبکه کردید میتونید به کمک Ping متوجه بشید چقدر طول میکشه تا شما دستگاه مقصد رو صدا کنید و اون جواب بده، معمولا عددش با میلی‌ثانیه «ms» نمایش داده میشه.

طبیعی هست که هرچقدر این عدد کمتر باشه معنیش اینه که دو دستگاه قرار هست زمان کمتری رو صبر کنن تا جواب خودشون رو بگیرن، برای مثال پینگ شبکه داخلی شما احتمالا عدد بسیار کمتر از ۱۰ میلی ثانیه رو نشون میده.

چه شرایطی در نرخ پینگ تاثیرگذار هستند؟

  1. ارائه دهندگان خدمات اینترنت «ISPها» تا حدودی بسته به کیفیت شبکه‌ای که دارن یا حتی ازدحام شبکه میتونن روی پینگ تاثیر داشته باشن
  2. فاصله شما تا مقصد در نرخ پینگ تاثیرگذار هست، برای مثال پینگ تهران تا اصفهان بسیار کمتر از پینگ تهران تا استانبول هست، به دلیل اینکه درخواست در مسافت‌طولانی‌تر طبیعی هست که دیرتر پاسخ داده میشه.
  3. کیفیت تجهیزات مبدا و مقصد که میتونه به دستگاه شما و سرور یا دستگاه مقصد اشاره داشته باشه، روی پینگ میتونه تاثیرگذار باشه، به خصوص اگر دستگاهی که استفاده میشه بسیار قدیمی باشه، اما معمولا این عدد اختلاف بسیار کم هست.

وقت اجرا

ابزار پینگ توی تمام سیستم‌عامل‌ها وجود داره، کافی هست به بخش ترمینال سیستم خودتون برید و دستور پینگ رو وارد کنید، برای مثال من میخوام این دستور رو برای آی‌پی شبکه محلی خودم بنویسم که این عبارت میشه:

ping 192.168.1.1254

پینگ: اولین دستور شبکه

ادامه اجرا

دستورات پینگ میتونن بر اساس آی‌پی یا آدرس دامنه باشن «که بعدا در مورد دامنه بیشتر توضیح میدیم» اما برای مثال می‌تونید دستور ping google.com رو وارد کنید تا پینگ گوگل رو به شما تحویل بده.

توی تصویر بالا میتونید ببینید که پینگ شبکه محلی من عددی کمتر ۱۰ میلی ثانیه و در حدود ۲ میلی ثانیه رو نشون میده، همین کار رو میتونید برای هر آدرسی انجام بدید.

نکته: در ویندوز میتونید با پیدا کردن cmd دستور پینگ رو وارد کنید، این ابزار در مک و لینوکس Terminal نام داره و کارکرد مشابهی با هم دارن.

آزمون این درس

هر درس یک آزمون اختصاصی داره و میتونید با جواب دادن به سوالات این آزمون دانش خودتون از این درس رو امتحان کنید. شرکت در این آزمون بدون محدودیت و جهت تمرین شما می‌باشد.

شروع آزمون

درس‌های دیگر شبکه را به ترتیب مطالعه کنید

  1. شبکه چیست؟
  2. اینترنت چیست؟
  3. شناسایی دستگاه‌ها در شبکه
  4. پینگ: اولین دستور شبکه

توضیحات: درس‌های شبکه پیش‌نیاز درس‌های مرتبط با کلادفلر و سرویس‌های شبکه و CDN هستند.

دیدگاهتان را بنویسید