اینترنت چیست؟

بیشتر درس رایگان است آزمون دارد امکان ارسال دیدگاه دارد
مشخصات درس<br />

شماره درس: ۲۵۳۲۰
از سری درس‌های: مفاهیم و اصول شبکه

در آزمون این درس چه مطالبی ممکن است وجود داشته باشد؟

  • اینترنت چیست و چه تفاوتی با شبکه دارد و توزیع اینترنت از چه طریقی انجام می‌شود.
  • پروژه آرپانت چیست و اینترنت از کجای تاریخ شروع شد.

اگه مفهوم شبکه رو درست فهمیده باشیم میدونیم که هرکسی میتونه برای خودش یک شبکه درست کنه و دستگاه‌های دلخواهش رو به همدیگه متصل کنه، این کار رو میشه به کمک سیم، کابل، امواج رادیویی مثل WIFI و تجهیزات دیگه‌ای انجام داد، ولی چرا محدود باشیم؟ چرا تمام شبکه‌های کوچک‌رو به همدیگه متصل نکنیم؟ چرا شبکه‌های ما فقط داخل خونه و بین دستگاه‌های خود ما باشه، چرا شبکه‌ای بزرگ‌تر درست نکنیم که کل دنیا رو فرابگیره و بتونیم با تمام دستگاه‌ها و کامپیوترها در اترباط باشیم؟

پروژه آرپانت آغاز مفهوم اینترنت

 اولین مدل اینترنت توی دهه 60 میلادی با پروژه آرپانت (ARPANET) به وجود اومد. این پروژه دولتی یک شبکه بزرگ برای اتصال دستگاه‌های کامپیوتری در ایالات متحده بوده، اما سال‌ها بعد در ۱۹۸۹ سیر برنز لی با ساخت «شبکه جهانی وب» شکل امروزی اینترنت رو اختراع کرد، یک شبکه جهانی غیر متمرکز که در کنترل هیچ کشوری نیست.

تعریف اینترنت: به شبکه عظیمی گفته می‌شود که از شبکه‌های کوچکتر ساخته شده است.

تعریف دیگر اینترنت: اینترنت مجموعه‌ی گسترده و درهم‌تنیده‌ای از شبکه‌هاست که امکان اتصال به یکدیگر را دارند.

مثال

فرض کن آلیس چند تا دوست جدید به اسم‌های زین و توبی پیدا کرده و میخواد اونا رو به باب و جیم معرفی کنه. مشکل اینجاست که آلیس تنها کسیه که زبون زین و توبی رو بلده. پس آلیس میشه پیام رسان بین اون‌ها، جیم و باب چون زبون همدیگه رو بلدن میتونن با هم در ارتباط باشن، اما اگه بخوان با زین و توبی هم ارتباط بگیرن باید این کارو رو از طریق آلیس انجام بدن.

اینترنت چیست؟

مثال واقعی

توی مثال بالا دیدیم که باب و جیم میتونن با هم یه شبکه رو تشکیل بدن و شبکه اونا میتونه به کمک آلیس به شبکه‌های دیگه متصل بشه، اینترنت هم دقیقا مشابه این مثال فقط توی یک نسخه خیلی بزرگ‌تر هست. وقتی شبکه‌های کوچیک به همدیگه متصل میشن تا بتونن با هم در ارتباط باشن.

اینترنت چیست؟

تا درس‌های بعدی این رو در یاد داشته باشید که دستگاه‌ها در شبکه به کمک IP که یکجور برچسب شناسایی «مثل پلاک خونه» هست شناسایی میشن، بعدا بیشتر در موردشون صحبت میکنم.

درس‌های دیگر شبکه را به ترتیب مطالعه کنید

  1. شبکه چیست؟
  2. اینترنت چیست؟
  3. شناسایی دستگاه‌ها در شبکه
  4. پینگ: اولین دستور شبکه

توضیحات: درس‌های شبکه پیش‌نیاز درس‌های مرتبط با کلادفلر و سرویس‌های شبکه و CDN هستند.

دیدگاهتان را بنویسید